HP EliteBook G1a
B68RGEA#ABU - 198990505299
HP EliteBook X G1a Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC AMD Ryzen AI 9 HX 375 Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen 2.8K 64 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- EliteBook
- Product code
- B68RGEA#ABU
- SKU
- J33PRWLVCR1AC
- EAN/GTIN
- 198990505299
- AMD Ryzenâ„¢ AI 9 HX 375 (up to 5.1 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 12 cores, 24 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal 2.8K OLED touch display
- AMD Radeonâ„¢ 890M Graphics
- 1 TB SSD storage
Product Info
EliteBook X G1a 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 14", Touch screen, Windows 11 Pro, AMD Ryzenâ„¢ AI, 64GB RAM, 1TB SSD, 2.8K
HP EliteBook X G1a Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen AI 9 HX, Processor model: 375, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 2.8K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels, Touchscreen. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver
The game-changing AI PC tech experts dream about
Bring game-changing speed and continuity for faster local LLM-based content generation with the EliteBook X G1a Next Gen AI PC—the tech visionaries’ choice for lightning-fast and secure local AI.[3] Tap into your genius, take ideas from start to finish, and confidently share those ideas with personalized audio and video.[3]
Description
Commanding AMD processor Develop innovative ideas with the lightning-fast AMD Ryzen™ processor with an up to 55 TOPS NPU.[2,3] Long battery life HP Smart Sense[8] balances power and performance, and Adaptive Dimming[9] helps conserve battery life. Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[10] HP Recommends Windows 11 Pro Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[7] HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot. [5] AI-enhanced features Work without distractions with HP Smart Sense that uses AI to deliver the best balance of power and performance, and help conserve battery with Adaptive Dimming that automatically dims your screen when you're not looking at it. [6] Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats. [10] Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7. [11] Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click. [12] HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection. [13] Automatic recovery from firmware attacks Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP Sure Start, the self-healing BIOS that automatically recovers itself from attacks or corruption. [14] Explore new things and find answers Seamlessly explore new things and find answers to anything you need, leveraging web content. Feel free to Discover for information, advice, creative ideas, or just conversation. [15] Collaboration through the NPU Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU. [16] Easy battery management Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard. [17]| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silve |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2024 |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2.8K |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display surface | Gloss |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 HX |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor model | 375 |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 890M |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990505299 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 74.5 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 100 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, CECP, GS mark, RoHS, VCCI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s); At least 35% recycled metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.2 mm |
| Depth | 214.6 mm |
| Height (front) | 9.2 mm |
| Height (rear) | 1.31 cm |
| Weight | 1.49 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. |