HP ProBook 4 G2iR 14 inch Notebook Next Gen AI PC
DB0N8ET#ABU - 821844801086
HP ProBook 4 G2iR 14 inch Notebook Next Gen AI PC Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 256V Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
- Brand
- HP
- Product code
- DB0N8ET#ABU
- SKU
- YKVY0WSXDFIFG
- EAN/GTIN
- 821844801086
- Intel Core™ Ultra 7 256V (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel Arc™ 140V GPU
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Product Info
ProBook 4 G2iR 14 inch Notebook Next Gen AI PC, 14", Windows 11 Pro, Intel Core™ Ultra 7, 16GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Pike silver, Copilot+ PC
HP ProBook 4 G2iR 14 inch Notebook Next Gen AI PC. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 256V. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics 140V. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.38 kg
Built for hybrid work. Ready for AI-enhanced growth.
Step into hyrbid workflows with accelerated speed and a compact design crafted for on-the-go performance. The HP ProBook 4 G2iR 14-inch Notebook AI PC is your passport to mobility, security, and AI-enhanced[3] productivity supported with reliable battery life for growing professionals who need a device that can keep up.
Description
HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1] Latest Intel® multi-core processor Configure your HP ProBook CPU for the perfect combination of power, snappy performance, and value. The latest Intel® processor handles multiple work tasks smoothly and reliably with multiple processing cores to divide up the work.[2] Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[4] Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[6] HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[7] Industry-leading security features Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too. Speed up the basics of IT management Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[9] Smart power on a big screen for a modest budget Intuitive, AI-enhanced multitasking[3] and reliable battery life packed into a cost-optimized, lightweight design. Highlight your work on every team project Make the best of the spotlight with an HDR camera and audio expertly tuned for immersive engagement—no matter where you work. HP BIOS and Wolf Security Fortify your most essential data with built-in, multi-layered protections from HP Wolf Security for Business.[5] Help protect our shared future Built with responsibility in mind using 50% recycled aluminum in outside covers.[8]| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor model | 256V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844801086 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |