Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 (AMD)
21L5005BUK - 0199274582180
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 3 7335U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
- Brand
- Lenovo
- Product Family
- ThinkPad
- Product code
- 21L5005BUK
- SKU
- M5RN5CU076HF0
- EAN/GTIN
- 0199274582180
- AMD Ryzen 3 PRO 7335U (4C/8T, 3.0/4.3GHz, 2MB L2/8MB L3)
- 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 100% sRGB Low Power
- 2x 8GB SODIMM DDR5-4800
- 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- AMD Radeon 660M Graphics
- Windows 11 Pro
Product Info
AMD Ryzen 3 PRO 7335U (4C/8T, 3.0/4.3GHz, 2MB L2/8MB L3), 2x 8GB SODIMM DDR5-4800, 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 100% sRGB Low Power, AMD Radeon 660M Graphics, Qualcomm Wi-Fi 6E NFA725 802.11ax 2x2 + BT5.3, Windows 11 Pro
Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 (AMD). Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 3, Processor model: 7335U, Processor frequency: 3 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 660M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black
Redesigned for Modern Business
- Redesigned 14″ business laptop for high productivity
- Improved keyboard accessibility for all
- Integrated Communications Bar enables optimized audio-video
- Built-in security against digital & physical threats
Description
Boosting the Circular Economy The ThinkPad L14 Gen 5 is proud to be part of the growing right-to-repair movement. In fact, for its ease of maintenance and remarkable do-it-yourself serviceability, this laptop boasts an industry-leading 9/10 on the iFixit Repairability Score. With a vast array of customer replaceable units (CRUs), it’s easy to swap upgrade components or extend the lifecycle of your device with a simple repair. You can trust our support services to keep your system — and by default, your business — up and running.
Be Inspired
Want a laptop that offers inspiring performance at an even more inspiring price point? The new Lenovo ThinkPad L14 Gen 5 delivers productivity for any business, boasting AI-accelerated features, augmented repairability, and an enhanced user experience. Powered by the AMD Ryzen™ PRO 7030 Series processor with AMD Radeon™ graphics for proven performance and professional technologies, this lightweight, ultraportable device empowers you to excel.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display back cover material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 3 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7335U |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 660M |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery capacity | 46.5 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Smart card reader | No |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 226 mm |
| Height | 18.8 mm |
| Weight | 1.38 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |