HP ProBook 4 G1q Next Gen AI PC
A23PLEA - 0199251561191
HP ProBook 4 G1q Next Gen AI PC Copilot+ PC Snapdragon X1-26-100 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- ProBook 4
- Product code
- A23PLEA
- SKU
- BQBWTUPICGYLD
- EAN/GTIN
- 0199251561191
- Snapdragon X X1-26-100 (up to 2.97 GHz, 8 cores)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Qualcomm Adrenoâ„¢ GPU
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMeâ„¢ SSD
Product Info
ProBook 4 G1q 14 inch Notebook Next Gen AI PC, 14", Windows 11 Pro, Snapdragon X, 32GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Pike silver, Copilot+ PC
HP ProBook 4 G1q Next Gen AI PC. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Snapdragon, Processor model: X1-26-100. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Qualcomm Adreno GPU. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.46 kg
Power your business with next-gen AI performance
Take productivity to new levels with the HP ProBook 4 G1q 14 inch Next Gen AI PC. Utilizing the power of the Snapdragonâ„¢ X Platform[2] with an up to 45 TOPS NPU[3], you can quickly gather insights, streamline administrative tasks, and collaborate effectively with long battery life on this Copilot+ PC.[7]
Description
HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1] Lightning speeds An ultra power-efficient Snapdragonâ„¢ X Platform (8 core) provides lightning-fast speed and optimal battery life with a Hexagonâ„¢ NPU and Adrenoâ„¢ GPU.[5] Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9] HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[10] Work without interruption Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks.[6] Speed up the basics of IT management Help reduce downtime and total cost of ownership of your HP PCs with the HP Manageability Integration Kit. This solution helps expedite image creation and simplify routine management of hardware, BIOS, security, and software updates.[8] Get to work fast! Get going fast with Connected Modern Standby and wake your PC from the fingerprint sensor. HP Recommends Windows 11 Pro Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,11] Snapdragonâ„¢ X Platform Unlock the lightning-fast speeds for all your productivity needs with the Snapdragonâ„¢ X Platform.[2] Battery that outlasts the workday Get more done with battery life[4] that outlasts the workday and is efficiently managed by next-gen AI. Work without worry Safeguard your PC from a variety of cyberthreats with HP Sure Click[9] and HP Sure Sense.[10]| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor generation | Snapdragon X |
| Processor model | X1-26-100 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam FHD |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 199251561191 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.46 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 124 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 0.5 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 10 |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |