HP OMEN MAX 16-ah0008sa
B8BL3EA
HP OMEN MAX 16-ah0008sa Intel Core Ultra 9 275HX Laptop 40.6 cm (16") WQXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5080 Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home AI PC Black
- Brand
- HP
- Product Family
- OMEN MAX
- Product code
- B8BL3EA
- SKU
- 10VMS5PBO0TIA
- Intel Core™ Ultra 9 275HX (up to 5.4 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 36 MB L3 cache, 24 cores, 24 threads)
- Windows 11 Home
- 40.6 cm (16") diagonal WQXGA display
- NVIDIA GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU (16 GB GDDR7 dedicated)
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 1 TB PCIe Gen5 NVMe™ Performance M.2 SSD
Product Info
OMEN MAX Gaming Laptop 16-ah0008sa, Windows 11 Home, 16", Intel Core™ Ultra 9, 32GB RAM, 1TB SSD, NVIDIA GeForce RTX™ 5080, WQXGA, Shadow black
HP OMEN MAX 16-ah0008sa. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 9, Processor model: 275HX. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WQXGA, Display resolution: 2560 x 1600 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 5080. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black
Built to break limits
The OMEN 16 MAX gaming laptop provides unparalleled performance both at-home or on-the-go. With next-gen NVIDIA GPUs and Intel Core™ Ultra CPUs[1], a new Unleashed Mode for manual overclocking, and a thermal architecture built to cut down on both throttling and long term wear, dedicated gamers can achieve their best for years to come.
Description
HP Audio Boost Take your audio experience to the next level with smart amplification technology giving you loud, clear and dynamic sound.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Shadow black |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Introduction year | 2025 |
| Product design | Sandblasted and paint finish |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 40.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Display response rise/fall | 3 ms |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 275HX |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots (available) | 2 |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 5.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Audio | |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 2500,10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel HM870 |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Shadow black |
| Software | |
| Pre-installed software | Otter.ai, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 100 GB Dropbox storage for 3 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP TrueVision FHD IR |
| HP Security tools | Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990491189 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 330 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, EPEAT Gold |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic; Recycled metal in cover, base and hinge cap(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 356.5 mm |
| Depth | 269 mm |
| Height (front) | 2.29 cm |
| Height (rear) | 2.48 cm |
| Weight | 2.68 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 94 mm |
| Package depth | 428 mm |
| Package height | 332 mm |
| Package weight | 4.74 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 119 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 2 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 20 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |