HP EliteBook X G2q 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition
DE7U1ET#ABU - 821844978009
HP EliteBook X G2q 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Laptop 35.6 cm (14") 3K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
- Brand
- HP
- Product code
- DE7U1ET#ABU
- SKU
- UBNF2RQ4U9NIX
- EAN/GTIN
- 821844978009
- Snapdragon X2 Elite X2E-90-100 (up to 4.04 GHz, 18 cores)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal 3K OLED display
- Qualcomm Adreno™ GPU
- 32 GB LPDDR5x-9600 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Product Info
EliteBook X G2q 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 14", Windows 11 Pro, Snapdragon X2 Elite, 32GB RAM, 512GB SSD, 3K, Atmospheric blue, Copilot+ PC
HP EliteBook X G2q 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 3K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Qualcomm Adreno GPU. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Blue. Weight: 1.1 kg
Exceptional battery. AI-fueled. Light for leaders in motion.
Power through long hours of work with the thin and light HP EliteBook X G2q 14 inch Notebook AI PC—engineered for business leaders who multitask on the move. With exceptional battery life, HP Fast Charge[4], and optimized performance, it keeps demanding apps running smoothly and securely, without scrambling for outlets or losing momentum.
Description
HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1] Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.[2] Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[3] Hear and be heard Dynamic Voice Leveling automatically enhances microphone gain to optimize voice clarity within 3-meters of the PC. AI Noise Reduction uses noise-filtering technology to enhance audio conferencing experience even while wearing a mask.[8] Collaboration through the NPU Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[9] Work in the field, on the road, and in the moment Get 50% battery power in 30 minutes with HP Fast Charge[4] and enjoy blazing-fast performance in an ultra-thin design. Be seen. Be heard. Be the one they remember. Join every meeting with confidence. Poly Camera Pro keeps you framed and distraction-free with smart background adjustments and spotlight.[5] HP Wolf Pro Security Next Gen Anit-Virus Rest easy with next-gen antivirus defense from malware and protection from credential theft.[6] Help protect our shared future The ENERGY STAR® certified and EPEAT® Climate+ Gold registered HP EliteBook X represents the latest in design from HP.[7]| Design | |
|---|---|
| Colour name | Atmospheric blue |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| HD type | 3K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor cores | 18 |
| Processor boost frequency | 4.04 GHz |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 85 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 9600 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844978009 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Sustainable technologies and materials | At least 85% recycled metal; Product Carbon Footprint; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 25% post-consumer recycled plastic; Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.7 mm |
| Depth | 217 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |