HP EliteBook Ultra G1i Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition
B68RMEA#ABU - 198990505404
HP EliteBook Ultra G1i Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 256V Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen 2.8K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
- Brand
- HP
- Product Family
- EliteBook Ultra
- Product code
- B68RMEA#ABU
- SKU
- 4RRTV2UVCK8RP
- EAN/GTIN
- 198990505404
- Intel Core™ Ultra 7 256V (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal 2.8K touch display
- Intel Arc™ Graphics
- 16 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 256 GB PCIe NVMe™ SSD
Product Info
EliteBook Ultra G1i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 14", Touch screen, Windows 11 Pro, Intel Core™ Ultra 7, 16GB RAM, 256GB SSD, 2.8K, Atmospheric blue, Copilot+ PC
HP EliteBook Ultra G1i Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 256V. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 2.8K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels, Touchscreen. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Blue
Lead the way with this sophisticated next-gen AI PC
Leave a lasting impression with the brilliantly designed HP EliteBook Ultra G1i Next Gen AI PC. This new signature of success mirrors your executive style and unifies your decision making with AI and advanced conferencing features that take your strategy to action.
Description
HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[4] Intel® powers next Gen AI PCs Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor purposely built for the next era of AI software. Three compute engines manage AI workloads, help improve video conferencing and allow for advanced content creation.[5] Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.[7] Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[8] Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9] HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[11] Automatic recovery from firmware attacks Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP Sure Start, the self-healing BIOS that automatically recovers itself from attacks or corruption.[12] Collaboration through the NPU Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[13] HP Recommends Windows 11 Pro Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[10] Intel® powers next-gen AI PCs Free up time to focus on what matters with the latest 48 TOPS capable Intel® Core™ Ultra processor.[2,3] AI-powered assistance Unlock new capabilities and eliminate routine tasks with the HP EliteBook Ultra G1i Next Gen AI PC.[6] Elegant design Command the room with a PC that exudes sophistication.| Design | |
|---|---|
| Colour name | Atmospheric blue |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2.8K |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Gloss |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 256V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 9 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 3 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 3 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Trackpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198990505404 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 64 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s); 90% recycled metal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 217.2 mm |
| Height (front) | 9 mm |
| Height (rear) | 1.21 cm |
| Weight | 1.19 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 200 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 176 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 9 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 11 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Supplied AC adapter type | AC |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Support service included | HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |