HP EliteBook 8 G2i 14 inch Notebook Next Gen AI PC
DG0W8ET#ABU - 826581045441
HP EliteBook 8 G2i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Copilot+ PC Intel Core Ultra 5 325 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
- Brand
- HP
- Product code
- DG0W8ET#ABU
- SKU
- 6T0SDGWSSCGXX
- EAN/GTIN
- 826581045441
- Intel Core™ Ultra 5 325 (up to 4.5 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel Graphics
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Product Info
EliteBook 8 G2i 14 inch Notebook Next Gen AI PC, 14", Windows 11 Pro, Intel Core™ Ultra 5, 32GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Glacier silver, Copilot+ PC
HP EliteBook 8 G2i 14 inch Notebook Next Gen AI PC. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 5, Processor model: 325. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.39 kg
Adaptable AI PC for your workforce
Automate tasks to save time and multitask without lag on the easy to carry HP EliteBook 8 G2i 14 inch AI PC. This HP Copilot+ PC[4] with HP Wolf Security[5], enterprise management, and long battery life helps global travelers stay focused on the go.
Description
HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1] Intel® powers PCs next-gen AI Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an NPU purposely built for the next era of AI software. Three compute engines manage AI workloads deliver long battery life, and powerful graphics.[2] Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 6E.[7] Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9] HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[10] Industry-leading security features Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too. Your fingerprint, your password Forget about user names and passwords. Simply log on to Windows and web sites, via an optional fingerprint sensor. Business-ready AI with real-world benefits Charge once and unplug all day with devices that are 5X faster than 5-year-old Windows PCs. Get the best video conferencing, exclusive AI features4 and long battery life17 on this Copilot+ PC.[11] Easy battery management Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[12] Hear and be heard Dynamic Voice Leveling automatically enhances microphone gain to optimize voice clarity within 3-meters of the PC. AI Noise Reduction uses noise-filtering technology to enhance audio conferencing experience even while wearing a mask.[13] Speed up the basics of IT management Deploy the HP Manageability Integration Kit to help speed up image creation and the management of hardware, BIOS, and security when managing devices through Microsoft Endpoint Manager.[14] Cool and quietly powerful. Boldly premium. Smart automation and intelligent power tuning let you run demanding apps without throttling or lag.[3] Be seen. Be heard. Be the one they remember. Join every meeting with confidence. Poly Camera Pro keeps you framed and distraction-free with smart background adjustments and spotlight.[6] Protection before the threat HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[5] Help protect our shared future The ENERGY STAR® certified and EPEAT® Climate+ Gold 2.0 registered HP EliteBook 8 represents the latest in design from HP.[8]| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor model | 325 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581045441 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.6 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height (front) | 1.17 cm |
| Height (rear) | 1.55 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |