HP EliteBook 6 G2a 14 inch Notebook Next Gen AI PC
DG3N5ET#ABU - 826581056096
HP EliteBook 6 G2a 14 inch Notebook Next Gen AI PC AMD Ryzen™ AI 5 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 24 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro Silver
- Brand
- HP
- Product code
- DG3N5ET#ABU
- SKU
- 9B13QY89JVVFT
- EAN/GTIN
- 826581056096
- AMD Ryzen™ AI 5 430 (up to 4.5 GHz max boost clock, 8 MB L3 cache, 4 cores, 8 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- AMD Radeon™ 840M Graphics
- 24 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 24 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Product Info
EliteBook 6 G2a 14 inch Notebook Next Gen AI PC, 14", Windows 11 Pro, AMD Ryzen™ AI 5, 24GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Pike silver
HP EliteBook 6 G2a 14 inch Notebook Next Gen AI PC. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ AI 5. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 24 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 840M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.4 kg
Speed and performance. Configurable design. Local AI.
Unlock your potential with the HP EliteBook 6 G2a. This 14-inch HP Copilot+ PC[4] helps streamline workflows and drives AI-enhanced[3] productivity. Long battery life, embedded security[5], and simplified manageability help your organization thrive.
Description
HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1] Commanding AMD Ryzen™ AI processor Accelerate your workflow and drive results with an AMD Ryzen™ AI processor with an up to 50 TOPS NPU—delivering AI-enhanced performance and speed for today’s demanding business applications.[2] Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 6E.[7] Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9] HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[10] Industry-leading security features Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too. Your fingerprint, your password Forget about user names and passwords. Simply log on to Windows and web sites, via an optional fingerprint sensor. Collaboration through the NPU Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[11] Business-ready AI with real-world benefits Charge once and unplug all day with devices that are 5X faster than 5-year-old Windows PCs. Get the best video conferencing, exclusive AI features4 and long battery life17 on this Copilot+ PC.[12] Easy battery management Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[13] Hear and be heard Dynamic Voice Leveling automatically enhances microphone gain to optimize voice clarity within 3-meters of the PC. AI Noise Reduction uses noise-filtering technology to enhance audio conferencing experience even while wearing a mask.[6] Speed up the basics of IT management Deploy the HP Manageability Integration Kit to help speed up image creation and the management of hardware, BIOS, and security when managing devices through Microsoft Endpoint Manager.[14] Kickstart innovation with this 14-inch AI PC Move fast with intelligent performance and built-in AI tools[3] that help automate tasks, surface insights, reduce distractions. Enhanced conferencing and collaboration experience Remove barriers to collaboration for global teams with this AI PC's studio-tuned speakers with AI Noise Reduction[6] and a 5MP camera. Protection before the threat HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[5] Help protect our shared future The EPEAT® Climate+ Gold registered HP EliteBook 6 G2 represents the latest in design from HP.[8]| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| sRGB coverage (typical) | 62.5% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 5 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 24 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek RZ616 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581056096 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | At least 30% recycled metal; Product Carbon Footprint; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 30% post-consumer recycled plastic; At least 30% ocean-bound plastic; Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.3 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | SODIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |