HP EBXFlG2i14AI U7 366H 14 32GB/512 PC
DJ5P0ET#ABU
HP EBXFlG2i14AI U7 366H 14 32GB/512 PC Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Blue
- Brand
- HP Suppl
- Product code
- DJ5P0ET#ABU
- SKU
- E8DS7R2EWB0KN
- Intel Core™ Ultra 7 366H (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 18 MB L3 cache, 16 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA touch display with HP Eye Ease
- Intel Graphics
- 32 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
Product Info
EliteBook X Flip G2i 14 inch Notebook Next Gen AI PC Wolf Pro Security Edition, 14", Touch screen, Windows 11 Pro, Intel Core™ Ultra 7, 32GB RAM, 512GB SSD, WUXGA, Atmospheric blue, Copilot+ PC
HP EBXFlG2i14AI U7 366H 14 32GB/512 PC. Product type: Hybrid (2-in-1). Processor family: Intel Core Ultra 7. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Blue. Weight: 1.29 kg
AI power. Executive precision. Light with 2-in1 flexibility.
From sketching ideas to presenting bold visions, the HP EliteBook X Flip G2i 14 inch Notebook AI PC empowers mobile professionals with a lightweight convertible design, touch input, and enterprise-grade security—built to support today’s AI-powered workflows[3] and tomorrow’s innovations.
Description
Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[11] Automatic recovery from firmware attacks Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP Sure Start, the self-healing BIOS that automatically recovers itself from attacks or corruption.[13] Collaboration through the NPU Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[14] Business-ready AI with real-world benefits Charge once and unplug all day with devices that are 5X faster than 5-year-old Windows PCs. Get the best video conferencing, exclusive AI features4 and long battery life17 on this Copilot+ PC.[15] HP Sure Sense Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[12] Easy battery management Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[16] Ideas flow in every mode Sketch in tablet mode, present in tent mode, and collaborate in PC mode with this 2-in1 AI-enhanced[3] PC for leaders. Be seen. Be heard. Be the one they remember. Join every meeting with confidence. Poly Camera Pro keeps you framed and distraction-free with smart background adjustments and spotlight.[5] Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[6] Help protect our shared future The ENERGY STAR® certified and EPEAT® Climate+ Gold registered HP EliteBook X represents the latest in design from HP.[4] HP recommends Windows 11 Pro for business Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1] Intel® powers next Gen AI PCs Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor purposely built for the next era of AI software. Three compute engines manage AI workloads, help improve video conferencing and allow for advanced content creation.[2] Protected by HP Wolf Security HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense. From the BIOS to the browser, above, in, and below the OS, these constantly evolving solutions help protect your PC from modern threats.[6] Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[7] Keep visual hackers at bay Stop shoulder surfers in their tracks with optional HP Sure View that you can quickly activate with one keystroke. When activated Sure View reduces visual light making it unreadable when the screen is viewed from the side.[8] Hear and be heard Dynamic Voice Leveling automatically enhances microphone gain to optimize voice clarity within 3-meters of the PC. AI Noise Reduction uses noise-filtering technology to enhance audio conferencing experience even while wearing a mask.[9] Speed up the basics of IT management Deploy the HP Manageability Integration Kit to help speed up image creation and the management of hardware, BIOS, and security when managing devices through Microsoft Endpoint Manager.[10]| Design | |
|---|---|
| Colour name | Atmospheric blue |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Blue |
| Market positioning | Premium |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Number of microphones | 2 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 6.0 |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Keyboard colour name | Atmospheric blue |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Sure View | Yes |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP segment | Business |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 826581140023 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO, TCO10 |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced or recyclable; At least 30% post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 312.7 mm |
| Depth | 219.9 mm |
| Weight | 1.29 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Other features | |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | HP Care Packs are sold separately. Service levels and response times for HP Care Packs may vary depending on your geographic location. Service starts on date of hardware purchase. Restrictions and limitations apply. For details, visit http://www.hp.com/go/cpc. HP services are governed by the applicable HP terms and conditions of service provided or indicated to Customer at the time of purchase. Customer may have additional statutory rights according to applicable local laws, and such rights are not in any way affected by the HP terms and conditions of service or the HP Limited Warranty provided with your HP Product. |