DELL Pro 14 Essential PV14250
5D8JM - 5397184987179
DELL Pro 14 Essential PV14250 Intel Core 5 120U Laptop 35.6 cm (14") Full HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Black
- Brand
- Dell
- Product Family
- Pro
- Product series
- 14 Essential
- Product code
- 5D8JM
- SKU
- F2GQISNJWYB10
- EAN/GTIN
- 5397184987179
- Windows 11 Pro 64-bit
- Intel Core 5 120U (12MB Cache)
- 14" Full HD+ 1920 x 1200 IPS WVA
- 16GB DDR5-SDRAM (1 x 16) & 512GB SSD
Product Info
Intel Core 5 120U (12MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 14" Full HD+ 1920 x 1200 IPS WVA, Intel Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
DELL Pro 14 Essential PV14250. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core 5, Processor model: 120U. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Full HD+, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black. Weight: 1.69 kg
Everyday power. Always ready.
Stay ahead of your workday with a portable 14-inch laptop with Intel® Core™ performance, offering the versatility and reliability to tackle projects, meetings, and deadlines from virtually anywhere.
Description
Portable power A slim, lightweight 14-inch laptop designed to move with you effortlessly-whether it's to a meeting or simply the next room. With Intel® Core™ processors for great performance and long-lasting battery life.
An optional fingerprint reader offers quick, secure access, while Windows Hello’s express sign-in seamlessly detects when you’re there or when you step away, signing you in or out automatically for effortless convenience.
Heat
These devices withstand short-term heat up to 65°C (149°F), ensuring durability even in a hot car.
Everyday stress
Twisted over 25,000 times, the base and lid are built to handle anything your day demands.
Wear and tear
Tested for durability with 1,200 drops, so you toss it in your backpack worry-free.
Hinges
Hinges tested 20,000 times so screens open and close with no issues.
Touch pads
Tested two million times for lifetime accuracy for clicks and touches, ensuring fast, mistake-free use.
Power and multimedia buttons
Power and multimedia buttons are made to last, with stable performance for up to 40,000 presses.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD+ |
| Panel type | IPS WVA |
| Display technology marketing name | ComfortView |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Pixel density | 162 ppi |
| Display diagonal (metric) | 35.565 cm |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Display response rise/fall | 35 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor model | 120U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory data transfer rate | 5200 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD, SDHC, SDXC |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3254 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2.5 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2.07 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi data rate (max) | 1201 Mbit/s |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Bluetooth | Yes |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard colour name | Carbon Black |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | McAfee Business Protection 1-year,Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Windows System Driver |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Battery voltage | 15 V |
| Removable battery | No |
| Battery recharge time | 3 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 230 g |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 27 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Non-operating shock | 140 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 314 mm |
| Depth | 226.2 mm |
| Height | 18.1 mm |
| Height (front) | 1.69 cm |
| Height (rear) | 1.81 cm |
| Weight | 1.69 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |