DELL Latitude 7455
9081J - 5397321000099
DELL Latitude 7455 Copilot+ PC Snapdragon X1E-80-100 Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen Quad HD+ 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro UK English Grey
- Brand
- Dell
- Product Family
- Latitude
- Product series
- 7000
- Product code
- 9081J
- SKU
- KYQUA3HFMCYYU
- EAN/GTIN
- 5397321000099
- Windows 11 Pro 64-bit
- Snapdragon X1E-80-100 (42MB Cache, 3.4GHz)
- 14" Quad HD+ 2560 x 1600 IPS Touch
- 32GB LPDDR5x-SDRAM & 512GB SSD
Product Info
Snapdragon X1E-80-100 (42MB Cache, 3.4GHz), 32GB LPDDR5x-SDRAM, 512GB SSD, 14" Quad HD+ 2560 x 1600 IPS Touch, Qualcomm Adreno GPU, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
DELL Latitude 7455. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Snapdragon, Processor model: X1E-80-100, Processor frequency: 3.4 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Quad HD+, Display resolution: 2560 x 1600 pixels, Touchscreen. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Grey
Get game-changing performance, groundbreaking battery life, and next-generation AI capabilities with Snapdragon® X Series on Latitude 7455.
Description
Focused on sustainability Low impact materialsDesigned for sustainability with a recycled and low-emissions chassis, 50% post-consumer recycled plastic in the bezel, 30% post-consumer recycled plastic in the speaker box and inner frame of the lid, palmrest and bottom cover and 15% recycled steel in the touchpad bracket.
This device will ship with 50% recycled cobalt in the battery.
Packaging innovation
Ships in packaging made with 100% recycled or renewable materials that is 100% recyclable.
Elevated standards
Meets high standards for energy efficiency and climate impact with ENERGY STAR® 8.0 certification and EPEAT Gold registered with Climate+ designation.
Dell SafeID with discrete TPM, a dedicated security chip, keeps credentials hidden from malware.
Maintain BIOS integrity
With Dell’s built-in security, deep defenses at the BIOS level keep the device protected from evolving threats.
Be secure from first boot
Rigorous, state-of-the-art supply chain controls provide assurance of PC integrity. Find Using simple prompts and natural language, Recall instantly scans apps, files, emails and websites you’ve seen before to retrieve exactly the content you’re looking for.
With Live Captions, you stay connected and never miss a conversation. Instantly translate your video calls or movies from any app or video platform into English subtitles, in real time.
Snapdragon® compute platforms run all versions of Windows 11 Arm®.
App compatibility
Whether it’s productivity, browsers, video conferencing and collaboration or multimedia, Snapdragon® compute platforms support many applications so you can maintain mobility and productivity across any task.
Dell services
Assistance from Dell Services is available to help you evaluate applications and provide best practices for a successful Windows 11 Arm® deployment. Please reach out to your Dell Sales Representative for more information.
Optimise demanding workloads with the Snapdragon® X Elite processor, which delivers more performance than competitor laptops without Dual Core Boost.
Qualcomm® Adreno™ GPU
Easily stream, share and create from anywhere with stunning graphics that delight.
Qualcomm® Hexagon™ NPU
AI-dedicated chip improves power efficiency, extends battery life and runs quietly. Supports 45 TOPS.
The fastest, most intelligent Windows PCs ever.
Clearer Communication
Stay connected and do more with Microsoft Teams and Microsoft Studio Effects. Now you can eliminate distracting sights and sounds and elevate your video calls experience.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium, Carbon |
| Market positioning | Business |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Quad HD+ |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | ComfortView Plus |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor generation | Snapdragon X Elite |
| Processor model | X1E-80-100 |
| Processor cores | 12 |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 42 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| GPU performance up to | 3.8 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory data transfer rate | 8448 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Audio | |
| Audio chip | Qualcomm WCD9385 |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2.07 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Wi-Fi data rate (max) | 5760 Mbit/s |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard number of keys | 83 |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | Express Charge Boost capable, ExpressSign-In, Intelligent Privacy, TNR |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Battery recharge time | 3 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 220 g |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB charging voltage | 5,9,15,20 V |
| USB charging current | 3.25 A |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Certificates | |
| Wi-Fi certified | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 314 mm |
| Depth | 223.8 mm |
| Height (front) | 1.47 cm |
| Height (rear) | 1.56 cm |
| Weight | 1.44 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |