DELL Latitude 5455
FNVDM - 5397184981733
DELL Latitude 5455 Copilot+ PC Snapdragon X1P-64-100 Laptop 35.6 cm (14") Full HD+ 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro UK English Grey
- Brand
- Dell
- Product Family
- Latitude
- Product series
- 5000
- Product code
- FNVDM
- SKU
- SWS46NJIE94RV
- EAN/GTIN
- 5397184981733
- Windows 11 Pro 64-bit
- Snapdragon X1P-64-100 (42MB Cache, 3.4GHz)
- 14" Full HD+ 1920 x 1200 WVA
- 16GB LPDDR5x-SDRAM & 512GB SSD
Product Info
Snapdragon X1P-64-100 (42MB Cache, 3.4GHz), 16GB LPDDR5x-SDRAM, 512GB SSD, 14" Full HD+ 1920 x 1200 WVA, Qualcomm Adreno GPU, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
DELL Latitude 5455. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Snapdragon, Processor model: X1P-64-100, Processor frequency: 3.4 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Full HD+, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Qualcomm Adreno GPU. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Grey
Get game-changing performance, groundbreaking battery life, and next-generation AI capabilities with Snapdragon® X Series on Latitude 5455.
Description
Find Using simple prompts and natural language, Recall instantly scans apps, files, emails and websites you’ve seen before to retrieve exactly the content you’re looking for.
With Live Captions, you stay connected and never miss a conversation. Instantly translate your video calls or movies from any app or video platform into English or Chinese subtitles, in real time.
Whether you're coding, sharing complex files or analysing large data sets, new Qualcomm® Oryon™ processors give you boosted performance and efficiency for handling big workloads.
Qualcomm® Adreno™ GPU
Easily stream, share and create from anywhere with stunning graphics that delight.
Qualcomm® Hexagon™ NPU
AI-dedicated chip improves power efficiency, extends battery life and runs quietly. Supports 45 TOPS.
Snapdragon® compute platforms run all versions of Windows 11 for Arm®.
App compatibility
Whether it’s productivity, browsers, video conferencing and collaboration or multimedia, Snapdragon® compute platforms support countless applications so you can maintain mobility and productivity across any task.
Dell services
Assistance from Dell Services is available to help you evaluate applications and provide best practices for a successful Windows 11 Arm® deployment. Please reach out to your Dell Sales Representative for more information.
Designed with a recycled and low emissions aluminium chassis 50% post-consumer recycled plastic in the bezel and 30% post-consumer recycled plastic in the speaker box and the inner frame of the lid, palmrest and bottom cover and 15% recycled steel in the touchpad bracket.
This device will ship with 50% recycled cobalt in the battery.
Packaging innovation
Ships in packaging made with 100% recycled or renewable materials that is 100% recyclable.
Elevated standards
Meets high standards for energy efficiency and climate impact with EPEAT gold with climate+ and ENERGY STAR 8.0® certifications.
Rigorous, state-of-the-art supply chain controls provide assurance of PC integrity.
Maintain BIOS integrity
With Dell built-in security, deep defenses at the BIOS level keep the device protected from evolving threats.
Protect end-user identity
Dell SafeID with discrete TPM, a dedicated security chip, keeps credentials hidden from malware.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD+ |
| Panel type | WVA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Pixel density | 162 ppi |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 600:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor family | Snapdragon |
| Processor generation | Snapdragon X Plus |
| Processor model | X1P-64-100 |
| Processor cores | 10 |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 42 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU performance up to | 45 TOPs |
| GPU performance up to | 3.8 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory data transfer rate | 8448 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2230 (22 x 30 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Qualcomm |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Qualcomm Adreno |
| On-board graphics card model | Qualcomm Adreno GPU |
| Audio | |
| Audio chip | Qualcomm WCD9385 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2.07 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Wi-Fi data rate (max) | 5760 Mbit/s |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Qualcomm FastConnect 7800 |
| WLAN controller manufacturer | Qualcomm |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Ambient light sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard number of keys | 83 |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | Express Charge Boost capable, ExpressSign-In, Intelligent Privacy, TNR |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 54 Wh |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 220 g |
| Power | |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB charging voltage | 5,9,15,20 V |
| USB charging current | 3.25 A |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Certificates | |
| Compliance certificates | EcoDesign |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 314 mm |
| Depth | 223.8 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Height (front) | 1.51 cm |
| Height (rear) | 1.6 cm |
| Weight | 1.53 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | No |