ASUS Zenbook S16 UM5606GA-SR040W
UM5606GA-SR040W - 4711636387651
ASUS Zenbook S16 UM5606GA-SR040W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 7 445 Laptop 40.6 cm (16") Touchscreen 3K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home White
- Brand
- Asus
- Product Family
- Zenbook
- Product series
- S16
- Product code
- UM5606GA-SR040W
- SKU
- AEIU32Y3PMLK0
- EAN/GTIN
- 4711636387651
- Windows 11 Home 64-bit
- AMD Ryzen AI 7 445 (2GHz)
- 16" 3K 2880 x 1800 OLED Touch
- 32GB LPDDR5x-SDRAM & 1000GB SSD
Product Info
AMD Ryzen AI 7 445 (2GHz), 32GB LPDDR5x-SDRAM, 1000GB SSD, 16" 3K 2880 x 1800 OLED Touch, AMD Radeon 840M, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Zenbook S16 UM5606GA-SR040W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ AI 7, Processor model: 445, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: 3K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels, Touchscreen. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: White
Pro-Level Performance. Sleek Design.
ASUS Zenbook S16 is built from solid metal using an integrated molding process combined with CNC machining. This ensures uncompromised mobility with a sleek, lightweight, and durable design. Wherever you go, your laptop is ready to follow!
Description
The screen that protects you ASUS Adaptive Lock protects your personal space and promotes energy efficiency. Seamlessly sensing your presence, it locks when you step away.
16-inch 3K OLED HDR NanoEdge display keeps every incredible moment detailed and ultra-vivid. It has 6 speakers to boost the bass, amplify the accuracy, and submerge you in sound. Zenbook S 16 provides you a true theatre experience. AI Engine Lower power. sustained workloads.
Zenbook S 16 does more for you, offering next-generation AI capabilities in an ultrathin form factor. It’s equipped with the AMD Ryzen™ AI 7 445 Processor, along with 32 GB of fast RAM and a 1 TB PCIe® 4.0 SSD. The processor boasts a TDP of up to 28 watts and features a built-in Ryzen AI engine that delivers up to 50 TOPs of power-efficient performance for modern AI applications, helping the high-capacity 78 Wh battery to deliver all-day autonomy. Ceraluminum™ High-tech ceramic aluminum
It’s here! We’re proud to present ASUS next-level AI PC — Zenbook S 16*5. Powered by the latest AI-enabled processors, this PC brings you a next-level AI experience, with enhanced security, speed, and personalization. With integrated AI engines to accelerate AI computing, Copilot in Windows for personalized assistance, and a suite of powerful ASUS AI applications, your PC is now your ultimate companion. Experience the difference easier, faster, smarter, and smoother — ASUS next-level AI PC put an extraordinary AI experience at your fingertips, now. Ergonomic touchpad 40% Larger
Now we can be more productive, efficient, and helpful in daily life while ensuring high quality and robust security. Sound, perfected 6 speakers
The 40%-larger touchpad matches the display aspect ratio for intuitive control. The extra area increases comfort and makes gestures easier. Light. Enduring. Everlasting. Unique. High-tech ceramic
Step into the world of Ceraluminum™, a high-tech ceramic that’s revered by the aerospace and luxury watch industries. This industry-first innovation boasts unparalleled strength, resisting wear with ease. It’s not just durable; it’s a symbol of endurance and individuality. Feel its Zen-like lightness and smooth, distinctive color, warm touch, inviting you to start a timeless journey. Inspired by nature Colors
The all-new design draws inspiration from nature, incorporating our tactile and durable Ceraluminum material. Zumaia Gray echoes the nuanced hues of the flysch cliffs in Zumaia, Spain, while Scandinavian White reflects the warmth of the arctic sun on snow, evoking comfort and neutrality. Enjoy your freedom Utilizing CNC machining on its C part, an integrated molding process, and meticulously crafted with enhanced durability. You can enjoy uncompromising mobility with the sleek, lightweight, and sturdy all-metal design.
Zenbook S 16 is always ready for any challenge, anywhere! Stay fast. Stay quiet. Ambient Cooling
Zenbook S 16 offers quiet and efficient performance, adjusting seamlessly to any task. Its advanced cooling system — featuring dual fans, ultra-slim vapor chamber and geometric grille design — enables an optimal 28-watt TDP without throttling, even under heavy loads, while maintaining whisper-quiet under-25 dB operation during light workloads thanks to ambient cooling technology.
Experience ultimate security with Windows Hello’s facial recognition. Elevate your protection even further with Microsoft Pluton, which integrates cutting-edge hardware, firmware, and software to defend against evolving threats. Enjoy continuous safeguarding, ensuring your devices remain secure whether you’re at home, at work, or enjoying leisure activities. Geometric grille design The novel geometric grille design including 3522 CNC machined cooling vents, enhancing cooling efficiency. It’s functional aesthetics in action.
Untether yourself from the mains and be productive everywhere. Zenbook S 16 has the day-long stamina you need, and more. And when it’s time for a top-up, USB-C Easy Charge makes it ultra-quick and ultra-convenient!
Zenbook S 16 includes all the essential full-function ports you need for fast and seamless on-the-go connections, so you don’t need to carry annoying dongles and adapters. There’s even a convenient audio combo jack! Better connectivity, and stable transmission Wireless Connectivity
ASUS Zenbook S 16 is equipped with the latest Wi-Fi 7 for the very best wireless connections — up to 2x* to 2.4x*8 faster than the previous Wi-Fi generation. Your laptop will automatically link to the strongest Wi-Fi signal, and use all the available bandwidth efficiently. And with support for up to three simultaneous Bluetooth® headphone connections on one device, you’ll also experience better communications and more enjoyable entertainment.
We always search for the incredible, and we believe that you, too, share our passion for minimizing our environmental impact on the world. Our serious commitment to environment, social, and governance (ESG) issues aims to empower you and everyone else we work with to push forward for a more sustainable future. Let’s become sustainable — together.
ASUS offers a suite of software designed to take your computing experience up a notch. MyASUS provides a collection of handy apps and tools that help you get more out of your laptop, while GlideX enables you to get more done by sharing screens across devices. Plus, ScreenXpert helps you manage app windows across all connected displays for a smoother workflow.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Scandinavian White |
| Product type | Laptop |
| Product colour | White |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display back cover material | Aluminium |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2026 |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 3K |
| Panel type | OLED |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 1000 cd/m² |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR True Black 1000 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 400 Series |
| Processor model | 445 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 8 MB |
| L2 cache | 6 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 59 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Audio | |
| Audio system | Smart Amp |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | 3-Month GoPro Premium+ Subscription 1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026. |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 83 Wh |
| Removable battery | No |
| Power | |
| AC adapter power | 68 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.4 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 353.6 mm |
| Depth | 243 mm |
| Height | 12.9 mm |
| Height (front) | 1.19 cm |
| Height (rear) | 1.29 cm |
| Weight | 1.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 116 mm |
| Package depth | 494 mm |
| Package height | 320 mm |
| Package weight | 3.57 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |