ASUS Zenbook Duo UX8406CA-QL289W
UX8406CA-QL289W - 4711636303279
ASUS Zenbook Duo UX8406CA-QL289W Intel Core Ultra 9 285H Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 32 GB LPDDR5x-SDRAM 2 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
- Brand
- Asus
- Product Family
- Zenbook
- Product series
- Duo
- Product code
- UX8406CA-QL289W
- SKU
- Q52LC619CT9C9
- EAN/GTIN
- 4711636303279
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel Core Ultra 9 285H (24MB Cache)
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 OLED Touch
- 32GB LPDDR5x-SDRAM & 2000GB SSD
Product Info
Intel Core Ultra 9 285H (24MB Cache), 32GB LPDDR5x-SDRAM, 2000GB SSD, 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 OLED Touch, Intel Arc 140T, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Zenbook Duo UX8406CA-QL289W. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Detachable). Processor family: Intel Core Ultra 9, Processor model: 285H. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 2 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc 140T. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey
Let’s DUO it
ASUS Zenbook DUO is a revolutionary dual-screen laptop, with two full-size OLED touchscreens, detachable full-size keyboard and built-in kickstand, — expertly combining multitasking versatility with superb mobility. With dual 14-inch 3K OLED 120 Hz displays, you can instantly expand your workspace to up to 19.8 inches. Outstanding performance is assured with up to an AI-powered Intel® Core™ Ultra 9 processor and 32 GB LPDDR5x memory, plus up to a 2 TB PCIe® 4.0 SSD. Paired with dedicated smart software, intuitive gesture control and an enhanced-lifespan 75 Wh battery, the easy-to-use Zenbook DUO maximizes productivity, with zero fuss. Come on — Let’s DUO it.
Description
VIRTUAL KEYBOARD Tap with six fingers to summon the full-size virtual keyboard and touchpad on the second panel.
Zenbook DUO seamlessly blends the efficiency of a traditional laptop with the versatility of a multi-screen device — while still prioritizing exceptional portability.
Two stunning 14-inch ASUS Lumina OLED touchscreens*2 provide up to 19.8 inches of workspace, instantly — all in one incredibly versatile, easily portable device.
With the sensitivity of 4096 pressure levels, ASUS Pen 2.0*3 (optional) allows you to accurately reproduce the finest lines and shading.
The versatile dual-screen design feels like using a desktop on the go, putting a huge workspace in ultraportable form. Dual-screen mode (With Bluetooth keyboard) Double your screen real estate, and reference one screen while working on another. This eliminates the need to constantly switch tabs or windows, reducing interruptions and helping you maintain your focus on the task at hand.
Delightful software features put convenience at your fingertips. DUAL 3K 120 Hz OLED Display
Dual 16:10 14-inch 3K (2880 by 1800) ASUS Lumina OLED touch displays enlarge your outlook, with up to 500 nits brightness, and 91% screen-to-body ratio.
ASUS Zenbook DUO packs in all the connections you need. The two ultrafast Thunderbolt 4 USB-C ports support fast charging, two 4K 60 Hz or one 8K 60Hz external displays, and up to 40 Gbps data transfers.
There’s no need to panic if power outlets are in short supply: Zenbook DUO’s long-lasting 75 Wh battery can keep you productive for up to 8 hours. And when it’s time to charge, there’s no need to slow down — in just 49 minutes you can top it up to a 60% charge level. The redesigned 75 Wh high-capacity battery has an eco-friendly extended lifespan that supports up to 20% more charging cycles than the previous generation.
ASUS consumer laptops meet the ultra-demanding MIL-STD 810H military standard*8 for reliability and durability, undergoing a punishing test regime that includes extended tests for operation in harsh environments. These factors also help improve the laptops’ longevity and hence their sustainability, so you can work, travel or relax with the confidence that your ASUS laptop is ready for the real world — today, and long into the future.
Zenbook DUO delivers powerful performance and AI Ready features. The blistering fast processor, dedicated NPU and graphics makes tasks easier with nowadays AI enhancement. Its 2 TB SSD storage, 32 GB RAM and WiFi 6E*10 allow you explore more.
ASUS Zenbook DUO is equipped with the latest Wi-Fi 7 for the very best wireless connections — up to 4.8x*7 faster than the previous Wi-Fi generation. Your laptop will automatically link to the strongest Wi-Fi signal, and use all the available bandwidth efficiently. And with support for up to three simultaneous Bluetooth® headphone connections on one device, you’ll also experience better communications and more enjoyable entertainment. Your time is valuable Windows 11
So, don’t waste it doing things the hard way. Windows 11 brings a fresh experience with new ways to get things done in a fast, fun, and easy kind of way. Advanced cooling system Thermal Technology
All these powerful components need to be cooled effectively in order to reach their full potential. Zenbook DUO adds a heat spreader between the motherboard and the OLED panel as part of the advanced cooling system, which allows the CPU and GPU to run at up to a 35 W combined TDP, without throttling!
Take back control of your meetings with our innovative camera system and ASUS AI Noise-Canceling Technology, with new algorithms to make your conference calls even more productive. Best online meeting experience The ASUS AI camera makes sure that you always look your best during virtual conferences.
Stay secure with the camera privacy shield and fast, password-free face login. Unlock, instantly Windows Hello Infrared (IR) camera allows you to unlock your laptop quickly and securely.
Enjoy enhanced listening experiences with a smart amplifier and ASUS Audio Booster.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Inkwell Gray |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Convertible (Detachable) |
| Housing material | Aluminium, Magnesium |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2024 |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | OLED |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Maximum display brightness (HDR) | 500 cd/m² |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | HDR True Black 500 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 285H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.9 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.7 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 1000 MHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor base power | 45 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 99 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 77 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Audio | |
| Audio system | Smart Amp |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | 3-Month GoPro Premium+ Subscription *Available in eligible markets only. Eligibility varies by region, device, and time. Terms and conditions apply. See promotion pages for details. 1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026. |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Battery life (max) | 8 h |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.5 mm |
| Depth | 217.9 mm |
| Height (front) | 1.46 cm |
| Height (rear) | 1.99 cm |
| Weight | 1.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 95 mm |
| Package depth | 486 mm |
| Package height | 277 mm |
| Package weight | 3.7 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |