ASUS Vivobook 15 M1502YA-NJ397W
M1502YA-NJ397W - 4711636025881
ASUS Vivobook 15 M1502YA-NJ397W AMD Ryzen™ 5 7430U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Blue
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- 15
- Product code
- M1502YA-NJ397W
- SKU
- 5D10XBJS4KXGW
- EAN/GTIN
- 4711636025881
- Windows 11 Home
- AMD Ryzen 5 7430U Mobile Processor
- 512 GB PCIe 3.0 SSD storage and 8GB memory
- ASUS webcam shield for instant privacy
- 180° hinge for diverse usage
- ASUS AI noise cancelation noise-free video conferencing
- Inhibit 99% of virus and bacteria with ASUS Antimicrobial Guard Plus
- Military-grade MIL-810H standard
Product Info
M1502YA
ASUS Vivobook 15 M1502YA-NJ397W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 7430U, Processor frequency: 2.3 GHz. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Blue
Stylishly powerful
Stamp your style on the world with Vivobook 15, the feature-packed laptop that makes it easy to get things done, anywhere. Everything about Vivobook 15 is bold and improved, from its powerful AMD Ryzen™ 7 Processor to its crisp and clear display, 180° lay-flat hinge, modern colors and sleek geometric design. Make a fresh start today with Vivobook 15!
Description
Easy one-click mode switching Dynamic PerformanceTo fully utilize the 13th Gen Intel® Core™ H-series processors, we created the amazing Dynamic Performance Mode to help maximize performance. Dynamic Performance mode lets you switch performance modes whenever you like. Just press FN+F to unleash 40 W of task-busting CPU power, boosting anything from light gaming to daily multitasking9. When you’re on the go and need the best battery life, simply switch back to standard mode. You can choose the performance that best suits your needs – so you’re always ready to take on anything.
* 2.98x better performance is based on Cinebench R23 Multi Core benchmark.*30 Easy on your eyes Display
Give your eyes a treat with Vivobook 15’s clear, slim-bezel NanoEdge display (also available as an optional touchscreen). It has wide viewing angles, and is TÜV Rheinland-certified for low blue-light levels, reducing the risk of eye strain during marathon viewing sessions.
Designed with help from the audio experts at DTS, a professional audio solution provider, the audio system delivers the most immersive, clear, and balanced sound experience you’ve ever heard on a PC, laptop or tablet. You’ll hear a wider and deeper soundscape than you could imagine, unleashing the full audio potential of your laptop.
Vivobook 15 is your everyday companion that’s always ready to make light work of your agenda, whether it’s office or personal, presentations or play. For demanding workloads, the latest AMD Ryzen™ 5 7430U Processor is faster than the previous generation. And with 8 GB of fast memory and 512 GB of speedy SSD storage, there’s plenty of power in reserve when the going gets tough.
Vivobook 15 is never ordinary, with a clean design and three eye-catching colors. Choose from charming Quiet Blue, distinguished Cool Silver, or cozy Terra Cotta — whichever says ‘that’s me!’ It’s slim enough to pop unobtrusively into any backpack, and light enough for easy one-handed carrying. ASUS ErgoSense keyboard, comfortable typing experience Keyboard
It’s our mission at ASUS to elevate human interaction with technology to a higher and more intuitive level than ever before. The latest ASUS ErgoSense keyboard are engineered to enable an unrivaled input experience that’s in harmony with how you move, feel and touch. Your comfort is our highest priority. That’s why the ErgoSense keyboard has an incredibly satisfying feel, with the optimum bounce and travel calculated with fine-tuned precision. Experience the ErgoSense keyboard, and you’ll soon find yourself cruising effortlessly through your work. Dished key caps 0.2 mm The 0.2 mm key-cap dish is designed to match the shape of your fingertips. The smooth-edged indent is carefully crafted for a comfortable yet precise feel, so your fingers are gently guided to the ideal contact point with the keys.
ASUS Antimicrobial Guard Plus is applied to frequently touched areas of your laptop to help keep it hygienic. This technology uses a denser treatment* that inhibits viruses and bacteria. And it is scientifically shown — using the ISO 21702*10 and 22196*11 standards — to inhibit virus and bacteria growth by more than 99% over a 24-hour period4. Strains used for the tests include the SARS-CoV-2 (COVID-19), H3N2 (Influenza A) and the E. coli bacterium*12.
* ISO 21702 tests for SARS-CoV-2 Variants (Omicron, BA.5), H3N2, H1N1 and ISO 22196 tests for Staphylococcus and E. coli.
* Treatments13 are approved by US FIFRA*14 & EU BPR*15.
Viruses and bacteria are everywhere in our daily life. Antimicrobial Guard Plus inhibits all viruses and bacteria with an envelope (the outermost layer of many types of viruses and bacteria) from the surface of the protected parts. ISO 21702 testing shows that it can inhibit the growth of SARS-CoV-2 (COVID-19), H1N1, H3N2 (Influenza A) and harmful bacteria. SARS-CoV-2 virus (COVID-19) Since 2020, COVID-19 has ravaged the globe. More than 580M people*19 worldwide have been infected.
ASUS 3D Noise Reduction (3DNR) Technology significantly upgrades the webcam image clarity for clearer conference calls.
ASUS Antimicrobial Guard Plus is a surface coating*20 on the laptop*21 that contains positively-charged silver ions. Silver ions and negatively-charged microbial cells are attracted to each other and then pierce the surface to damage their structure, inhibiting reproduction.
To provide exceptional remote-working and video-conferencing experiences, Vivobook 15 features ASUS AI Noise-Canceling Technology that employs machine learning in order to isolate unwanted noise from human speech. This technology helps to filter out ambient noise for optimum group conference-call quality.
Turn on your device’s audio and try the demo to experience the amazing difference that AI Noise-Canceling Technology can make in different environments. Conference calls with more possibilities Conference Call
Conference calls can be single-presenter or multi-presenter, gathered around a single laptop with voices coming from various directions. With the upgraded system enabled via the MyASUS app, it detects and optimizes audio from either one direction or from all directions — ensuring top conference call audio quality. Single presenter conference call Single-presenter conference call mode can filter out noise and other voices, and ensures only the voice in front of laptop can be heard. When you switch on the Target Speaker Tracking mode it can even target and track new talkers within a 180° arc, making the feature ideal for recording large groups as well as for individuals.
Vivobook 15 keeps you fully connected with its comprehensive I/O ports. There’s a USB-C® 3.2 Gen 1 port, two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, a USB 2.0 port, HDMI® output and an audio combo jack — so it’s easy to connect all your existing peripherals, displays and projectors.
ASUS offers a comprehensive range of wireless connectivity solutions. With up to WiFi 6E fast resolution along with ASUS WiFi Master technology, Vivobook 15 enhances fast and stable connection.
ASUS laptops*5 are engineered with extraordinary toughness meet the exacting US MIL-STD-810H military-grade standard, undergoing 12 rigorous test methods and 26 punishing test procedures — exceeding industry standards. The upshot is a range of products that are renowned for reliability and durability. These factors also inherently benefit longevity and thus sustainability, so you can work, travel or relax with the confidence that your ASUS laptop is ready for the real world — today, and long into the future.
MyASUS hosts a collection of handy ASUS apps and tools that help you get more out of your laptop. GlideX is a powerful cross-device screen-sharing solution. ScreenXpert helps you to manage app windows across displays connected to your ASUS PC, giving you full control of your workflow!
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Quiet Blue |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2024 |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7430U |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 3 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | 1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026. |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.7 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |