ASUS Vivobook 14 M1407KA-LY134W Copilot+ PC
M1407KA-LY134W - 4711636109840
ASUS Vivobook 14 M1407KA-LY134W Copilot+ PC AMD Ryzen™ AI 5 330 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Blue
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- 14
- Product code
- M1407KA-LY134W
- SKU
- ATY7CJCBU85NX
- EAN/GTIN
- 4711636109840
- Windows 11 Home
- AMD Ryzen™ AI 5 330 processor with NPU performance
- 16 GB1 of 5600MHz DDR5 memory and 512 GB PCIe® 4.0 SSD storage2
- 14.0” 16:10 WUXGA (1920x1200) 60 Hz IPS display with 87% screen-to-body ratio for expansive and vivid view
- 30% larger touchpad with Smart Gesture and ErgoSense keyboard, offering a more extensive workspace and enhanced functionality
- Stay connected with a full set of I/O ports, including 2x USB 3.2 Gen1 Type-C®, 2x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 HDMI®, 1 Audio combo jack
Product Info
AMD Ryzen AI 5 330 (2GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 14" WUXGA 1920 x 1200 IPS-Level, AMD Radeon 820M, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Vivobook 14 M1407KA-LY134W Copilot+ PC. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ AI 5, Processor model: 330, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 820M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Blue
More Intelligent, More Productive, More Secure
ASUS Vivobook 14 is the perfect sidekick for your daily adventures. With a speedy up to AMD Ryzen™ AI 5 330 processor, 16 GB1 of RAM, and a spacious 512 GB SSD2, you’ll breeze through tasks like a pro. Its stunning 16:10 WUXGA (1920x1200) IPS 60 Hz 14-inch display brings everything to life in crisp detail. The sleek modern design features a comfy and quiet ASUS ErgoSense keyboard, a roomy touchpad with intuitive gesture support, and a flexible 180° hinge, making your workdays and playdays more efficient and enjoyable. Plus, with top-notch security features and military-grade durability, you can relax knowing your laptop is as tough as it is smart. Upgrade your everyday with this amazing ASUS Vivobook laptop!
Description
More intelligent It’s here! We’re proud to present ASUS Copilot+ PC — ASUS Vivobook 14. Powered by the latest AI-enabled processors, this PC brings you a next-level AI experience, with enhanced security, speed, and personalisation. With integrated AI engines to accelerate AI computing, Microsoft Copilot3 for personalised assistance, and a suite of powerful ASUS AI applications, your PC is now your ultimate companion. Experience the difference easier, faster, smarter, and smoother — ASUS Copilot+ PC put an extraordinary AI experience at your fingertips, now.
Experience a significant upgrade in performance with increased CPU wattage, now up to 35W. Enhanced heat pipe technology and a taller fan design improve airflow, ensuring cooler and more stable operation under heavy loads.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Quiet Blue |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Display back cover material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Certified refurbished | No |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ AI 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor model | 330 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 8 MB |
| L2 cache | 4 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 56 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 820M |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 9.3 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 70 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.2 mm |
| Depth | 223.4 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 1.99 cm |
| Weight | 1.46 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |