ASUS TUF Gaming A16 FA608UP-RV003W
FA608UP-RV003W - 4711636070331
ASUS TUF Gaming A16 FA608UP-RV003W AMD Ryzen™ 7 260 Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Grey
- Brand
- Asus
- Product Family
- TUF Gaming
- Product series
- A16
- Product code
- FA608UP-RV003W
- SKU
- GLO80X5KYHYPW
- EAN/GTIN
- 4711636070331
- An AMD Ryzen 7 260 and an NVIDIA GeForce RTX 5070 Laptop GPU, supporting NVIDIA Advanced Optimus
- Lightweight 2.20kg chassis, USB-C power delivery, and MIL-STD-810H durability
- Full upgradability with Dual 2280 NVMe SSD slots and dual-channel LPDDR5 RAM
- 16:10 aspect ratio, WUXGA 1920 x 1200 165Hz/3ms display with NVIDIA G-SYNC support
- Large rear exhaust vents
Product Info
AMD Ryzen 7 260 (3.8GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 1000GB SSD, 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200 IPS-Level, AMD Radeon 780M, NVIDIA GeForce RTX 5070 (8GB GDDR7), LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS TUF Gaming A16 FA608UP-RV003W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 260, Processor frequency: 3.8 GHz. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 780M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey
Serious Gaming Specs
As a member of the TUF Gaming family, the A16 boasts some seriously impressive specs, giving you access to the very best of gaming on Windows 11. Featuring AMD Ryzen™ 7 260 processor and an NVIDIA® GeForce RTX™ 5060 Laptop GPU, the A16 can easily play the latest games or keep your workflow on schedule. Paired with 16GB of DDR5 5600MHz memory per slot and dual expandable PCIe Gen 4 storage slots, this little machine is ready for anything, right out of the box.
Description
Portable Powerhouse Despite being the most compact TUF Gaming laptop ever, the A16 boasts some seriously impressive specs for serious Windows 11 gaming. Featuring an AMD Ryzen™ 7 260 processor and an NVIDIA® GeForce RTX 5050 Laptop GPU, the A16 can easily play the latest games and keep your workflow on schedule. Paired with 16GB of LPDDR5X 7500MHz memory and 1TB 4.0* extendable storage, this next-gen AI PC stands ready to enhance your productivity.
*On Strix Point machines. Hawk Point SKUs offer DisplayPort 1.4.
DLSS 4 massively increases performance and improves image quality for top games using the power of AI.
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp gives you the ultimate responsiveness, enhancing target acquisition, reaction time, and aim precision
True-to-Life Graphics
Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies.
*PC Game Pass: Subscription continues automatically at regular monthly price unless cancelled. Subject to xbox.com/subscriptionterms. Terms and exclusions apply. Game catalog varies over time, by region, and by device. All rights reserved. xbox.com/pcgamepass, ea.com/ea-play/terms.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Jaeger Gray |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Display response rise/fall | 3 ms |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen 200 Series |
| Processor model | 260 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 8 MB |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 38 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 1-zone RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 240 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 12 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 45 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 354 mm |
| Depth | 269 mm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Height (rear) | 2.57 cm |
| Weight | 2.2 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |