ASUS ExpertBook P1 PM1503CD-731X
PM1503CD-731X - 4711636373722
ASUS ExpertBook P1 PM1503CD-731X AMD Ryzen™ 7 170 Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Grey
- Brand
- Asus
- Product Family
- ExpertBook
- Product series
- P1
- Product code
- PM1503CD-731X
- SKU
- 48YOWGNYFCWPD
- EAN/GTIN
- 4711636373722
- Windows 11 Pro - ASUS recommends Windows 11 Pro for business
- AMD® Ryzen™ processor, starting at 1.6kg
- Two-way AI noise canceling technology and AI camera provide exceptional video-conferencing experiences
- DDR5 memory and dual SSDs storage
- ASUS ExpertCool thermal solution ensures consistent, optimal performance
- ASUS ExpertGuardian with business-grade NIST Cybersecurity Framework
Product Info
AMD Ryzen 7 170 (3.2GHz), 32GB DDR5-SDRAM, 1000GB SSD, 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080, AMD Radeon 680M, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
ASUS ExpertBook P1 PM1503CD-731X. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 170, Processor frequency: 3.2 GHz. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 680M. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Grey
Elevate your efficiency, anywhere
The compact and elegant ASUS ExpertBook P1 weighs a mere 1.6kg1 with a breathtaking new design, and features exceptional efficiency to supercharge your productivity. It’s engineered to deliver superb performance powered by an up to AMD® Ryzen™ 7 processor and packs up to 1TB capacity with dual SSDs. ASUS ExpertBook P1 is also engineered to protect your privacy and business data via a built-in fingerprint sensor and integrated TPM 2.0 chip2 — your reliable, trusted traveling companion, ready to complete every task on time.
Description
Elevate your efficiency, anywhere The compact and elegant ASUS ExpertBook P1 weighs a mere 1.6kg1 with a breathtaking new design, and features exceptional efficiency to supercharge your productivity. It’s engineered to deliver superb performance powered by an up to AMD® Ryzen™ 7 processor and packs up to 1TB capacity with dual SSDs. ASUS ExpertBook P1 is also engineered to protect your privacy and business data via a built-in fingerprint sensor and integrated TPM 2.0 chip2 — your reliable, trusted traveling companion, ready to complete every task on time.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Misty Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Work |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Processor model | 170 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.75 GHz |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 4 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 680M |
| Audio | |
| Audio system | Dirac |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 55 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User, HDD |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO, ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.5 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.81 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |