ASUS ExpertBook P1 P1503CV-512XA
P1503CV-512XA - 4711636458269
ASUS ExpertBook P1 P1503CV-512XA Intel Core 5 210H Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Education UK English Grey
- Brand
- Asus
- Product Family
- ExpertBook
- Product series
- P1
- Product code
- P1503CV-512XA
- SKU
- QY5JI1YRH6FN8
- EAN/GTIN
- 4711636458269
- Windows 11 Pro Education 64-bit
- Intel Core 5 210H (12MB Cache)
- 15.6" Full HD 1920 x 1080
- 16GB DDR5-SDRAM & 256GB SSD
Product Info
Intel Core 5 210H (12MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 256GB SSD, 15.6" Full HD 1920 x 1080, Intel Graphics, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro Education 64-bit
ASUS ExpertBook P1 P1503CV-512XA. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core 5, Processor model: 210H. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro Education. Product colour: Grey. Weight: 1.66 kg
Elevate your efficiency, anywhere
The compact and elegant ASUS ExpertBook P1 weighs a mere 1.6 kg1 with a breathtaking new design, and features exceptional efficiency to supercharge your productivity — empowered by the all-new ASUS AI ExpertMeet2 tool. It’s engineered to deliver superb performance powered by an 13th Gen Intel® Core™ processor and packs with dual-SSD RAID support for improved data reliability or faster operation. ASUS ExpertBook P1 is also engineered to protect your privacy and business data via a built-in fingerprint sensor and integrated TPM 2.0 chip6 — your reliable, trusted traveling companion, ready to complete every task on time.
Description
Elevate your efficiency, anywhere The compact and elegant ASUS ExpertBook P1 weighs a mere 1.63 kg with a breathtaking new design, and features exceptional efficiency to supercharge your productivity — empowered by the all-new ASUS AI ExpertMeet2 tool. It’s engineered to deliver superb performance powered by an 13th Gen Intel® Core™ i5 processor and packs 512 GB capacity with dual-SSD RAID support for improved data reliability or faster operation. ASUS ExpertBook P1 is also engineered to protect your privacy and business data via a built-in fingerprint sensor and integrated TPM 2.0 chip6 — your reliable, trusted traveling companion, ready to complete every task on time.
ASUS ExpertBook P1 is engineered with MIL-STD-810H military-grade4 strength to ensure resilience to environmental extremes, including wide temperature fluctuations, sudden shocks and jarring vibrations. It also undergoes the rigorous in-house ASUS Superior Durability Test regimen to simulate real-world use. Design refinements include durable hinges and strong ports crafted to withstand a lifetime of connections, plus reinforced chassis that shrug off everyday knocks and drops. These qualities deliver significant benefits to business, with exceptional reliability that minimises maintenance to maximise productivity — ready to get the job done on time, every time.
AI Translated Subtitles
With AI ExpertMeet2, language barriers are no longer an issue in international conference calls. AI-generated subtitles provide multilingual translations, ensuring smooth communication even if you’re not familiar with your business partner’s language. This powerful tool supports up to eight languages, including Simplified and Traditional Chinese, English, French, Italian, German, Spanish, Portuguese and Japanese.
Multiple speakers recognition
AI ExpertMeet2 offers speech-to-text transcriptions with unique speaker IDs. After the call, the meeting is recorded and saved as an audio file. This feature captures everything said, extracts key points from multiple speakers, and clearly identifies who presented each key point using speaker IDs.
AI meeting summary
With AI ExpertMeet2, you no longer need to spend time writing meeting minutes during or after conference calls. You can fully focus on what matters most, AI ExpertMeet2 will expertly summarise the key points for you. It transcribes the meeting and generates a concise summary by capturing and highlighting important details.
Secured-core PCs
ASUS ExpertBook P1 is Windows Secured-core PC compliant to provide an on-by-default security, so it’s safeguarded against security risks from the moment you first switch it on. This provides businesses with the confidence they need that their data is safe, without the need for the user to make adjustments.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Misty Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Display back cover material | Plastic |
| Market positioning | Work |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| Processor model | 210H |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 45 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Audio system | Dirac |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. McAfee® 1 year |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Education |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 55 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 90 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO, EPEAT Climate + |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.5 mm |
| Depth | 232.2 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.66 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |