Acer TravelMate TMB311-34 N150 8/128 W11P
NX.BEPEK.002 - 4711474512413
Acer TravelMate B3 TMB311-34 - 11.6" HD, Intel N150, 8GB, 128GB eMMC, Windows 11 Pro Education Notebook
- Brand
- Acer
- Product Family
- TravelMate
- Product series
- B3
- Product code
- NX.BEPEK.002
- SKU
- T0QN73XZF3ITV
- EAN/GTIN
- 4711474512413
- Educational Laptop Clamshell Black
- Intel® N N150 Processor cores: 4
- 29.5 cm (11.6") HD 1366 x 768 pixels IPS Matt 16:9
- 8 GB LPDDR5-SDRAM
- 128 GB Flash
- Intel® Graphics
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.3
- Lithium Polymer (LiPo) 53 Wh 17 h 65 W
- Windows 11 Pro Education
Acer TravelMate B3 TMB311-34 - 11.6" HD, Intel N150, 8GB, 128GB eMMC, Windows 11 Pro Education Notebook. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® N, Processor model: N150. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: Flash. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro Education. Product colour: Black. Weight: 1.35 kg
Description
Efficient Performance Get your schoolwork done faster on this 11.6” laptop with the latest Intel N150 processor, which combines low power consumption and high performance for a reliable classroom-based solution.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Educational |
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Matt |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N150 |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | Flash |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Education |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Battery life (max) | 17 h |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, Supervisor, User |
| Weight & dimensions | |
| Width | 290.8 mm |
| Depth | 209.5 mm |
| Height | 21.3 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | No |
| AC adapter included | Yes |