Acer Chromebook R725T MT-K540 4GB 128GB COS
NX.JUFEK.002 - 4711474914439
Acer Chromebook Spin 311 (R725T) - MediaTek Kompanio 540, 4GB, 128GB eMMC, 11.6" HD touchscreen, black
- Brand
- Acer
- Product Family
- Chromebook
- Product series
- Spin 311
- Product code
- NX.JUFEK.002
- SKU
- RUTAXDB421PW4
- EAN/GTIN
- 4711474914439
- MediaTek Kompanio 540
- 4GB RAM
- 128GB eMMC
- 11.6" HD touchscreen
Product Info
Acer Chromebook Spin 311 (R725T) - MediaTek Kompanio 540, 4GB, 128GB eMMC, 11.6" HD touchscreen, black
Acer Chromebook Spin 311 (R725T) - MediaTek Kompanio 540, 4GB, 128GB eMMC, 11.6" HD touchscreen, black. Product type: Chromebook, Form factor: Convertible (Ferris Wheel). Processor family: MediaTek Kompanio, Processor model: Kompanio 540. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels, Touchscreen. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: ARM Mali-G57 MC2. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Black
360° Learning Freedom
Switch between laptop and tablet mode with the 360° hinge for flexible learning. Powered by MediaTek Kompanio 540, it delivers smooth performance and all-day battery life to keep students productive anywhere.
Tough Enough for Students
Weighing under 1.3kg with rugged design and U.S. MIL-STD 810H military standard certified, the Acer Chromebook Spin 311 withstands the rigors of school use while staying portable for students and teachers.
Learning Without Limits
This Chromebook keeps lessons going with over 15 hours of battery life and a 45Wh battery that supports fast charging for non-stop learning. The optional TÜV Rheinland certified low blue-light (software solution) emission display ensures a more pleasant viewing experience.
Stay Linked Everywhere
With Wi-Fi 6E support, this Chromebook ensures students and teachers experience stable, fast, and reliable connections during lessons.
Crystal-Clear Video
Built‑in front facing webcam with camera shutter and dual mics give teachers and students clear audio and sharp visuals, with a privacy shutter.
Built to Empower Learning & Easy Management
With Chrome Education Upgrade and zero-touch enrolment, schools get greater ability to manage their ChromeOS environment to best meet the individual needs of their school, and every student and teacher.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Black |
| Form factor | Convertible (Ferris Wheel) |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Foldable display | No |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek Kompanio |
| Processor model | Kompanio 540 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 2.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 6 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 2.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G57 MC2 |
| Audio | |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, 802.11a |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Continuous video playback time | 13.5 h |
| Browsing time (Wi-Fi) | 15 h |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 292.3 mm |
| Depth | 204.4 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Weight | 1.26 kg |