Acer Chromebook Plus 515 CBE595-1T - 15.6" - Intel Core i3 - 1215U - 8 GB RAM - 256 GB SSD - UK
NX.KRCEK.001 - 4711121831478
Acer Chromebook Plus 515 CBE595-1T - 15.6" - Intel Core i3 - 1215U - 8 GB RAM - 256 GB SSD - UK
- Brand
- Acer
- Product code
- NX.KRCEK.001
- SKU
- 1V5UMR100TLJ3
- EAN/GTIN
- 4711121831478
- Intel Core i3
- 1215U / up to 4.4 GHz
- Chrome OS
- UHD Graphics
- 8 GB RAM
- 256 GB SSD
- 15.6" IPS touchscreen 1920 x 1080 (Full HD)
- Wi-Fi 6E
- steel grey
- kbd: UK
€553.64
(Inc. VAT)
Sold Out
(Delivery 2-4 working days)
| General | |
|---|---|
| Operating System | Google Chrome OS |
| Product Type | Chromebook |
| Memory | |
| RAM | 8 GB (provided memory is soldered) |
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year - carry-inInternational travellers warranty - 1 year |
| Storage | |
| Main Storage | 256 GB SSD - Western Digital |
| Miscellaneous | |
| Colour | Steel grey |
| Case Material | Polycarbonate, ABS plastic |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Surface Finish | Painting |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Included Accessories | USB-C power adapter |
| Localization | Region: United Kingdom |
| Specific Absorption Rate (SAR) | 1.14 W/kg (head)1.14 W/kg (body)1.14 W/kg (limb) |
| Display | |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Widescreen | Yes |
| Type | 15.6" - IPS |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Features | Anti-glare, matte, ComfyView, 25 ms response rate, Narrow Border Display |
| Battery | |
| Capacity | 53 Wh |
| Communications | |
| Features | Dual stream (2x2) |
| Wireless Controller | Intel Wi-Fi 6E AX 211 - M.2 2230 (CNVi) |
| Wireless | Bluetooth 5.2, 802.11a/b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6E) |
| Dimensions & Weight | |
| Weight | 1.67 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 36.06 cm x 23.84 cm x 1.995 cm |
| Processor / Chipset | |
| Number of Cores | 6-core |
| Max Turbo Speed | 4.4 GHz |
| Cache | L3 - 10 MB |
| CPU | Intel Core i3 (12th Gen) 1215U |
| Audio & Video | |
| Compliant Standards | DTS Sound |
| Camera | Yes - Full HD |
| Sound | Stereo speakers, two microphones |
| Graphics Processor | Intel UHD Graphics |
| Camera Features | Privacy shutter, Temporal Noise Reduction |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | UK |
| Features | Multi-gesture touch pad, OceanGlass touchpad |
| AC Adapter | |
| Output | 65 watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details | 2 x USB-C 3.2 Gen 1 (supports DisplayPort Alt Mode) (DC-In combo, Power Delivery)USB 3.2 Gen 1HDMIHeadphone/microphone combo jack |
| Sustainability Information | |
| TCO Certified | - TCO Certified Notebooks 9 |