Acer Chromebook Plus 514 CBE594-2-TCO-340Q
NX.JBFEK.001 - 4711474586162
Acer Chromebook Plus 514 CBE594-2-TCO-340Q Intel Core 3 100U 35.6 cm (14") WUXGA 8 GB LPDDR5x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) ChromeOS Grey
- Brand
- Acer
- Product Family
- Chromebook
- Product series
- Plus 514
- Product code
- NX.JBFEK.001
- SKU
- QDQWJ5P81KCUM
- EAN/GTIN
- 4711474586162
- ChromeOS
- Intel Core 3 100U (10MB Cache)
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 IPS
- 8GB LPDDR5x-SDRAM & 256GB SSD
Product Info
Intel Core 3 100U (10MB Cache), 8GB LPDDR5x-SDRAM, 256GB SSD, 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 IPS, Intel Graphics, WLAN, Webcam, ChromeOS
Acer Chromebook Plus 514 CBE594-2-TCO-340Q. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core 3, Processor model: 100U. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey. Weight: 1.55 kg
With up to an AMD Ryzen™ 7520 C-Series processor1 and a spacious 14" 16:10 WUXGA (1920 X 1200) display, the Acer Chromebook Plus 514 is designed to empower your productivity. And with up to double the speed, memory, and storage2 – plus popular apps – you have the power to do more.
Expand Your Chromebook’s Potential
Combining up to four high performance “Zen 2” CPU cores with cutting-edge AMD RDNA™ 2 graphics, the AMD Ryzen™ 7520 C-Series processor1 in this Chromebook Plus delivers the fast boot times and responsive performance for modern productivity and collaboration apps that business Chromebook users demand.
More Power, So You Can Do More
Do more with Chromebook Plus. Double the speed. Double the memory. Double the storage2. Plus AI-powered Google and Adobe features to do more of what you love.
Crystal Clear Video Calls, Powered by AI
With a 1080p webcam and built-in AI-powered video call tools that automatically enhance clarity and lighting, cancel noise, and blur backgrounds - you’ll always look and sound your best, no matter what app you use. Mute your mic and turn off your camera with one click for added privacy and convenience.
The Apps You Need to Make Magic
Inspire your inner creator with the built-in Google Photos app on your Chromebook Plus. Get enhanced features like the AI powered Magic Eraser that easily removes unwanted distractions and an HDR effect to enhance brightness and contrast. You can also make high-quality movies with a few easy clicks using new movie creation tools.
Access Your Files, Online or Off
No Wi-Fi? No worries. With double the storage2, File sync on your Chromebook Plus keeps your Google Docs, Sheets and Slides always accessible, whether online or offline3, so you can create wherever inspiration strikes.
Designed To Be Seen
This large-screen Chromebook Plus features a 14” WUXGA (1920 X 1200) narrow bezel4 display with an anti-glare coating that lets users stay productive even in bright conditions. Navigation can be made easier and more convenient with its optional touchscreen display.
All Day Energy. All Day Doing.
DTS® Audio and a fast-charging5 battery with 12 hours6 of battery life make this 14-inch Chromebook Plus perfect for on-the-go entertainment. Take it just about anywhere without needing its adapter while you enjoy high-quality audio from the two upward-facing speakers.
Complete Connectivity
Boost your productivity with features such as an optional backlit keyboard, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.1, a built-in HDMI port, a USB 3.2 Gen1 Type-A port, and dual USB 3.2 Gen1 Type-C ports.
Stylishly Rugged
Worry less about your device and focus on your work. This high-performance Chromebook Plus has independently verified MIL-STD-810H7 military-grade durability.
Designed for Sustainability
Featuring recycled materials, sustainable packaging, an energy-efficient design, and EPEAT registration8, this Chromebook Plus embodies the spirit of our Earthion initiative to reduce waste across the lifetime of the device.
Less Plastic Waste in the Ocean
We use recycled ocean-bound plastic in the OceanGlass™ touchpad of this Chromebook Plus. The touchpad gives you a sleek, glass-like tactile feel as your fingers scroll across its surface.
Conserve Natural Resources
Our molded pulp packaging uses recycled paper, cardboard, and other natural fibers, offering greater sustainability benefits than traditional plastic and Styrofoam packaging.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Steel Grey |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Matt |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 3 |
| Processor generation | Intel Core (Series 1) |
| Processor model | 100U |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.3 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
| Audio system | DTS Audio Processing |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 3 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 60 fps |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | White |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Nano |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 316.4 mm |
| Depth | 226.5 mm |
| Height | 18.4 mm |
| Weight | 1.55 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |