Acer Chromebook Enterprise 514 CBE574-1-R4KW R5-7520C 16GB/256GB
NX.KREEK.005 - 4711121969126
Acer Chromebook Enterprise 514 CBE574-1-R4KW R5-7520C 16GB/256GB AMD Ryzen™ 5 35.6 cm (14") LPDDR5x-SDRAM SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS Charcoal, Grey
- Brand
- Acer
- Product Family
- Chromebook
- Product series
- Enterprise 514
- Product code
- NX.KREEK.005
- SKU
- NUAATVV4JFRKW
- EAN/GTIN
- 4711121969126
- Chromebook Clamshell Charcoal, Grey
- AMD Ryzen™ 5 7520C 2.8 GHz Processor cores: 4
- 35.6 cm (14") 1920 x 1200 pixels IPS LED backlight 16:10
- 16 GB LPDDR5x-SDRAM
- 256 GB SSD
- AMD Radeon 610M
- Wi-Fi 6E (802.11ax) Bluetooth 5.1
- Lithium-Ion (Li-Ion) 53 Wh 65 W
- ChromeOS
Acer Chromebook Enterprise 514 CBE574-1-R4KW R5-7520C 16GB/256GB. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 7520C, Processor frequency: 2.8 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 610M. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Charcoal, Grey. Weight: 1.45 kg
Description
More power, so you can do more Do more with Chromebook Plus. Double the speed. Double the memory. Double the storage. Plus AI-powered Google features to power your workforce and unleash your organization’s creativity.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Charcoal, Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Display | |
| Foldable display | No |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor model | 7520C |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor frequency | 2.8 GHz |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 610M |
| Audio | |
| Audio system | DTS Audio Processing |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 53 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 319 mm |
| Depth | 227 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.45 kg |