ASUS Vivobook 14 X1407CA-LY086W
X1407CA-LY086W - 4711387878781
ASUS Vivobook 14 X1407CA-LY086W Intel Core Ultra 5 225H Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Gold
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- 14
- Product code
- X1407CA-LY086W
- SKU
- VB6NR4JX5ECY0
- EAN/GTIN
- 4711387878781
- Windows 11 Home
- Powered by Intel Core Ultra 5 Processor (Series 2)
- 16 GB of 5600MHz DDR5 memory and 512 GB PCIe 4.0 SSD storage
- 14.0” 16:10 WUXGA(WU) 1920x1200 60 Hz IPS display with 87% screen-to-body ratio for expansive and vivid view
- 30% larger touchpad with Smart Gesture and ErgoSense keyboard, offering a more extensive workspace and enhanced functionality
- Stay connected with a full set of I/O ports, including 2x USB 3.2 Gen1 Type-C, 2x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 HDMI, 1 Audio combo jack
Product Info
Intel Core Ultra 5 225H (18MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200, Intel Arc 130T, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Vivobook 14 X1407CA-LY086W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 5, Processor model: 225H. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc 130T. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Gold. Weight: 1.49 kg
More Intelligent, More Productive, More Secure
ASUS Vivobook 14 is the perfect sidekick for your daily adventures. With a speedy Intel® Core™ Ultra 5 Processor (Series 2), 16 GB of RAM, and a spacious 512 GB SSD, you’ll breeze through tasks like a pro. Its stunning 16:10 WUXGA(WU) 1920x1200 IPS 60 Hz 14-inch display brings everything to life in crisp detail. The sleek modern design features a comfy and quiet ASUS ErgoSense keyboard, a roomy touchpad with intuitive gesture support, and a flexible 180° hinge, making your workdays and playdays more efficient and enjoyable. Plus, with top-notch security features and military-grade durability, you can relax knowing your laptop is as tough as it is smart. Upgrade your everyday with this amazing ASUS Vivobook laptop!
Description
More Intelligent, More Productive, More Secure ASUS Vivobook 14 is the perfect sidekick for your daily adventures. With a speedy Intel® Core™ Ultra 5 Processor (Series 2), 16 GB of RAM, and a spacious 512 GB SSD, you’ll breeze through tasks like a pro. Its stunning 16:10 WUXGA(WU) 1920x1200 IPS 60 Hz 14-inch display brings everything to life in crisp detail. The sleek modern design features a comfy and quiet ASUS ErgoSense keyboard, a roomy touchpad with intuitive gesture support, and a flexible 180° hinge, making your workdays and playdays more efficient and enjoyable. Plus, with top-notch security features and military-grade durability, you can relax knowing your laptop is as tough as it is smart. Upgrade your everyday with this amazing ASUS Vivobook laptop!
Experience a significant upgrade in performance with increased CPU wattage, now up to 35W. Enhanced heat pipe technology and a taller fan design improve airflow, ensuring cooler and more stable operation under heavy loads.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Platinum Gold |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Gold |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 225H |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 18 MB |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 83 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 63 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 130T |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.2 mm |
| Depth | 223.4 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.49 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |