ASUS ExpertBook B5 B5405CC-LYU715X
B5405CC-LYU715X - 4711636012607
ASUS ExpertBook B5 B5405CC-LYU715X Intel Core Ultra 7 255H Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Black
- Brand
- Asus
- Product Family
- ExpertBook
- Product series
- B5
- Product code
- B5405CC-LYU715X
- SKU
- 3TKJU46X99P3U
- EAN/GTIN
- 4711636012607
- Windows 11 Pro - ASUS recommends Windows 11 Pro for business
- 14-inch AI PC powered by Intel Core Ultra 7 processor (Series 2)
- ASUS ExpertGuardian with enterprise-grade security
- Flexible configurations to streamline IT management
- Digital Product Passport for the evolution of the circular economy
Product Info
Intel Core Ultra 7 255H (24MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200, Intel Arc 140T, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
ASUS ExpertBook B5 B5405CC-LYU715X. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 255H. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc 140T. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black. Weight: 1.44 kg
Smart, secure AI power for business
ASUS ExpertBook B5 is a lightweight, AI-enhanced marvel that combines the latest Intel® Core™ Ultra processor and built-in Intel® Arc™ graphics1, ushering in a new era of productivity. It is your reliable business partner with superb on-the-go performance, enterprise-grade security and versatile customisation for strategic-thinking professionals — and infused with AI to make lighter work of the modern business world.
ASUS ExpertBook B5 also workforce computing deployments by seamlessly delivering customised solutions and supporting a variety of flexible configurations to meet specific needs, with options. This ultralight, premium design strikes the perfect balance of power and portability to precisely tackle intensive workflows and perfectly turbocharge productivity from the field to the boardroom.
Description
Enterprise-grade security Endpoint security is crucial for risk management. ASUS ExpertGuardian brings a host of advanced technologies to enhance enterprise cyber-resilience. Engineered with Dual BIOS ROM, Opal 2.0 SED SSD, NIST SP 800-155-compliant BIOS, built-in sensor for chassis intrusion and Windows 11 Secured-core PC technologies, it offers comprehensive protection to safeguard your credentials starting at the hardware level and extending across software and services.
ASUS ExpertBook B5 also workforce computing deployments by seamlessly delivering customised solutions and supporting a variety of flexible configurations to meet specific needs, with options. This ultralight, premium design strikes the perfect balance of power and portability to precisely tackle intensive workflows and perfectly turbocharge productivity from the field to the boardroom.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Gentle Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Market positioning | Work |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 255H |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor base power | 28 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 96 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 74 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc 140T |
| Audio | |
| Audio system | Dirac |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 9.7 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 55 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, HDD, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.1 mm |
| Depth | 226.8 mm |
| Height (front) | 1.75 cm |
| Height (rear) | 1.79 cm |
| Weight | 1.44 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |