Microsoft Surface Laptop Copilot+ PC for Business - 13-inch - AI Ready - 13" - Qualcomm Snapdragon X Plus - X1P-42-100 - 16 GB RAM - 512 GB SSD - UK
EP2-31268 - 196388530649
Microsoft Surface Laptop Copilot+ PC for Business - 13-inch - AI Ready - 13" - Qualcomm Snapdragon X Plus - X1P-42-100 - 16 GB RAM - 512 GB SSD - UK
- Brand
- Microsoft
- Product code
- EP2-31268
- SKU
- PZSHDIARYAL4Z
- EAN/GTIN
- 196388530649
- 13-inch
- Snapdragon X Plus
- X1P-42-100 / up to 3.4 GHz
- Win 11 Pro
- Qualcomm Adreno
- 16 GB RAM
- 512 GB SSD
- 13" touchscreen 1920 x 1280
- Wi-Fi 7, Bluetooth
- platinum
- kbd: UK
- Weight: 1.92 KG
€1545.25
(Inc. VAT)
(Delivery 2-4 working days)
Product Info
This portable, 13-inch touchscreen laptop, powered by the Snapdragon X Plus processor, delivers performance, all-day battery life and chip-to-cloud security for productivity anywhere.
Description
Portability and performance With the Surface Laptop, Copilot+ PC, powered by the Snapdragon X Plus processor, teams can harness the power of AI in a thin 13-inch design that's sleek, portable and durable. Power productivity Give employees the speed and battery life they need to take on the day, powered by the Snapdragon X Plus processor. Enhance performance with AI Turn workers into innovators with advanced AI experiences built into Copilot+ PCs. Sleek and ultra-portable With a lightweight and elegant design, workers can get more done wherever work takes them. Get more done, all day With the power of the Snapdragon X Plus processor, enjoy all-day battery life and the power to support up to two 4K monitors. Unlock AI experiences on Surface Enable your teams to redefine how they stay productive and creative with a powerful NPU that drives AI experiences. A perfect fit for modern business In the office or on the road, Surface Laptop with AI-powered features unlocks more experiences to deliver greater productivity and creativity. Empower your front line Empower your frontline workforce to connect to the data, insights and people they need with the ultra-portable Surface Laptop. Build your small business Reduce costs and boost ROI with a device that delivers performance, efficiency and is supported with advanced security. Vivid touchscreen display The 13-inch PixelSense touchscreen, with anti-reflective technology that reduces reflections by up to 50% and thin bezels, provides optimal viewing and screen size. Enhanced camera and video Take meetings to the next level with the Full HD 1080p Surface Studio Camera paired with Windows Studio Effects. Capture every detail with crystal-clear precision, better brightness and colour accuracy. Typing and touchpad The keyboard offers the signature Surface typing experience, with optimal key travel. Paired with a large precision touchpad. High-quality audio Dual Studio Mics provide natural-sounding clear input. Omnisonic speakers deliver a premium audio experience. More port versatility Featuring two USB-C ports to enable fast charging, file transfer and easy docking. Connect more accessories with a USB-A port and 3. 5 mm headphone jack. A processor built for AI Snapdragon X Plus CPU redefines possibilities with responsive performance, an integrated GPU and an NPU with 45 TOPS for astonishing on-device AI processing. Secured-core PC Featuring Windows 11 Pro security by default, Surface Copilot+ PCs help defend against the threat of hardware and firmware attacks. Secure biometric sign-on Enable faster, more secure device and app logins with a built-in fingerprint power button, Windows Hello and enhanced sign-in security. Built secure with Microsoft Pluton Microsoft Pluton is built into the processor of every Surface Copilot+ PC, helping secure sensitive data and will continue to update to help protect against current and emerging threats.| General | |
|---|---|
| Product Type | Notebook - AI Ready |
| Operating System | Windows 11 Pro - Arabic / Danish / Dutch / English (UK) / English (US) / Finnish / French / German / Italian / Norwegian / Polish / Portuguese / Spanish / Swedish |
| Memory | |
| RAM | 16 GB |
| Technology | LPDDR5X SDRAM |
| Manufacturer Warranty | |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
| Storage | |
| Main Storage | 512 GB SSD |
| Miscellaneous | |
| Dockable | Yes |
| Colour | Platinum |
| Case Material | Anodised aluminium |
| Compliant Standards | ISO 9241-307 |
| Localization | Region: United Kingdom |
| Included Accessories | USB-C power adapter, USB-C charging cable |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip with Microsoft Pluton, fingerprint reader |
| Integrated Options | Fingerprint reader, ambient colour sensor |
| Software | |
| Copilot+ PC | Yes |
| Software Included | MS BitLocker, Microsoft 365 Business Standard, Business Premium or Microsoft 365 Apps (30 days trial), Microsoft 365 Apps (requires licence or subscription) |
| Display | |
| V-Sync Rate at Max Res. | 60 Hz |
| Widescreen | Yes |
| Pixel Density (ppi) | 178 |
| Type | 13" |
| Resolution | 1920 x 1280 |
| Image Aspect Ratio | 3:2 |
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| Image Brightness | 400 cd/m² |
| Features | Anti-reflective, Color Calibrated, sRGB Color Space, PixelSense, Adaptive Contrast, Adaptive Colour, strengthened glass |
| Battery | |
| Installed Qty | 1 |
| Capacity | 50 Wh |
| Weight | 198 g |
| Technology | 4-cell lithium cobalt oxide |
| Battery Run Time | Web browsing: up to 16 hour(s)Video playback: up to 23 hour(s) |
| Communications | |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, Bluetooth 5.4 |
| Dimensions & Weight | |
| Weight | 1.22 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 28.565 cm x 21.414 cm x 1.56 cm |
| Processor / Chipset | |
| Cache | 30 MB |
| Max Turbo Speed | 3.4 GHz |
| Number of Cores | 8-core |
| CPU | Qualcomm Snapdragon X Plus X1P-42-100 / 3.2 GHz |
| Audio & Video | |
| Video Resolutions | 1920 x 1080 |
| Frame Rate | 60 frames per second |
| Compliant Standards | Dolby Atmos |
| Camera | Yes - 1080p |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Graphics Processor | Qualcomm Adreno |
| Audio Features | Output: Omnisonic speakers |
| Camera Features | Windows Hello, Portrait Lighting, auto framing, Eye Contact function, portrait blur |
| Input | |
| Type | Keyboard, touchpad |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard Layout | UK |
| Features | Precision touchpad, Copilot key, mechanical |
| AC Adapter | |
| Input | 20 V |
| Output | 45 Watt 2.25 A |
| Connections & Expansion | |
| Interfaces Details | 2 x USB-C 3.2 Gen 2 (supports DisplayPort 1.4a Alt Mode) (Type C)USB 3.1 (Type A)Headphone output (3.5 mm) |
| Sustainability Information | |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Neural Processor Unit (NPU) | |
| Windows Studio Effects Support | Yes |
| Neural Processor Unit (NPU) | Qualcomm Hexagon |
| NPU Performance Up To (TOPS) | 45 TOPS |