Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 (Intel)
21RK004MUK - 0198157386532
Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 (Intel) Intel Core Ultra 5 225U Laptop 33.8 cm (13.3") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
- Brand
- Lenovo
- Product Family
- ThinkPad
- Product series
- X
- Product code
- 21RK004MUK
- SKU
- CJTVE3ZLRJEBR
- EAN/GTIN
- 0198157386532
- Intel Core Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB
- 13.3" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 100% sRGB
- 16GB LPDDR5x-8400
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Graphics
- Windows 11 Pro
Product Info
Intel Core Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB, 16GB LPDDR5x-8400, 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 13.3" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 100% sRGB, Intel Graphics, Intel Wi-Fi 6E AX211 802.11ax 2x2 + BT5.3, 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter, Computer Vision on ISP, Windows 11 Pro
Lenovo ThinkPad X13 Gen 6 (Intel). Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 5, Processor model: 225U. Display diagonal: 33.8 cm (13.3"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black. Weight: 962 g
The Perfect Sidekick for Your Workday
Peerless portability & performance for on-the-go professionals
- High-performing 13.3″ laptop fueled by Intel® Core™ Ultra processor
- AI-powered productivity features with speedy system response time
- Long battery life, numerous ports for connectivity & 5G WWAN option
Description
CONVENIENTLY CUSTOMER REPLACEABLE
Longer Lifecycle = Lower Bottom Line
Choose from two efficient battery sizes that deliver long life so you’re not tethered to outlets. Plus, extend your device lifecycle as both batteries are customer replaceable. When you need a charge, the compact GaN adapter boosts your battery in an eyeblink!
AUTOMATE SIMPLE TASKS
The ThinkPad X13 Gen 6 laptop is an AI PC that enables a range of productivity-rich tasks to keep you moving through your workday. Enjoy enhanced video conferencing and collaboration tools, robust security, document automation including scanning and summarizing, email management and scheduling. Plus, with rapid response times, it’s ideal for multitasking.
FORM HARMONIZES WITH FUNCTION
Practical Elegance
NO SCRIMPING ON PORTS
Tips the Scales on Features — Not Weight
Compact and lightweight, the 13.3″ ThinkPad X13 Gen 6 laptop is the perfect sidekick. It’s loaded with ports including 2 USB-C® Thunderbolt™ 4, USB-A, HDMI and an audio jack , making it easier than ever to transfer data, connect peripherals, and more.
PRIVACY & PROTECTION
The ThinkPad X13 Gen 6 laptop features multilevel protection with ThinkShield security solutions. Discrete Trusted Platform Module encrypts your critical data. Biometrics provide secure login with a fingerprint reader and facial recognition with the optional infrared (IR) camera. Intel® Core™ Ultra provides AI-enhanced threat detection and defense — even below the OS.
REDESIGNED KEYBOARD
You Asked. We Listened.
THINKPAD TOUGH
We use the US Department of Defense MIL-STD-810H for a balance of reliability and durability in ThinkPad laptops. Meeting or exceeding 12 standards, 26 procedures, and 200+ quality checks ensure these devices run in extreme conditions, including harsh variables like Arctic wilderness, desert dust storms, extreme temps, pressure, vibration, and more.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 225U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.3 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8400 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| WWAN | Upgradable |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 54.7 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 299.3 mm |
| Depth | 207 mm |
| Height (front) | 1.02 cm |
| Height (rear) | 1.33 cm |
| Weight | 962 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |