HP 65W GaN USB-C Laptop Charger
600Q8UT#ABU - 198122960651
HP 65W GaN USB-C Laptop Charger
- Brand
- HP
- Product code
- 600Q8UT#ABU
- SKU
- PYN9K7X7EQ4A0
- EAN/GTIN
- 198122960651
- Travel easily with this petite powerhouse. Even though it's compact, you get all the benefits of efficient charging. It's 20% smaller than our last-gen 65W laptop charger and its gallium nitride (GaN) technology packs even more power while staying efficient. Now don't let all that power go to your head.
- Charge your laptop and other devices quickly with the fast charging capabilities[3] of USB-C®. Enjoy fast charging with most USB-C® devices, not just HP products[1]. Your device ecosystem is now wide open and ready to power up.
- Two USB-C® ports to multitask your charging needs. Phone and laptop. Laptop and tablet. Tablet and toothbrush? Whatever powers your day plugs in here[2].
- To reduce the amount of raw material we use, the charger itself contains 30% recycled plastics[4] and is shipped in 100% recyclable packaging[5] that meets recycling requirements, so it can stay out of the landfill when customers are finished with it[6].
Product Info
65W GaN USB-C Laptop Charger
HP 65W GaN USB-C Laptop Charger. Input voltage: 90 V, Output power: 65 W, Input current: 1.6 A. AC adapter output current: 8 A. Product colour: Black. Cable length: 10 m, Width: 75 mm, Depth: 53 mm. Package width: 75 mm, Package depth: 53.3 mm, Package height: 22 mm
Powerfully Petite
Our 65W laptop charger is kind of a big deal. It plays well with most USB-C® devices[1], packs two powerful ports for simultaneous charging[2], and it's smaller than ever. Pack this petite power player and enjoy fast charging[3] wherever you roam and the efficiency of gallium nitride (GaN) technology .
Description
Tiny But Mighty Travel easily with this petite powerhouse. Even though it's compact, you get all the benefits of efficient charging. It's 20% smaller than our last-gen 65W laptop charger and its gallium nitride (GaN) technology packs even more power while staying efficient. Now don't let all that power go to your head.
| Performance | |
|---|---|
| Charger compatibility | Laptop |
| Power source type | AC |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Charger type | Indoor |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Country of origin | China |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Cable length | 10 m |
| Power | |
| Input voltage | 90 V |
| Input current | 1.6 A |
| Maximum output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 8 A |
| Output power | 65 W |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75 mm |
| Depth | 53 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 85 g |
| Packaging data | |
| Package width | 75 mm |
| Package depth | 53.3 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 525 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |