HP OmniBook Ultra Flip 14-fh0004na
B11MHEA#ABU - 198828201430
HP OmniBook Ultra Flip 14-fh0004na Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 258V Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen 3K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 2 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
- Brand
- HP
- Product Family
- OmniBook Ultra
- Product code
- B11MHEA#ABU
- SKU
- IWCRGDB3TE5ZH
- EAN/GTIN
- 198828201430
- Intel® Core™ Ultra 7 258V (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 8 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal 3K OLED touch display
- Intel® Arc™ Graphics
- 2 TB SSD storage
Product Info
OmniBook Ultra Flip Laptop 14-fh0004na, Windows 11 Home, 14", Touch screen, Intel Coreâ„¢ Ultra 7, 32GB RAM, 2TB SSD, 3K, Eclipse gray
HP OmniBook Ultra Flip 14-fh0004na. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 258V. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 3K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels, Touchscreen. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 2 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey
HP OmniBook Ultra Flip Next Gen AI PC: AI-powered creativity
Enjoy power, mobility, and style with the HP OmniBook Ultra Flip Next Gen AI PC. Bring your creations to life with the latest AI accelerating Intel® Core™ Ultra Processor[1]. Do more in less time with private and secure AI tools and extended battery life[2], all while safeguarding your PC with HP Wolf Security features for consumers.
Description
9MP IR AI camera Experience stunning clarity and adaptive lighting with our advanced 9MP camera featuring AI ISP and HDR Auto Switch. Capture bright, clear images in any lighting condition. [19] ENERGY STAR® certified Save energy and money with ENERGY STAR®, certified by the EPA so you will use less energy and save money where it counts most. [16] Bluetooth 5.4 Wireless Card Bluetooth® 5.4 comes with two new features that together provide seamless connectivity. [18] HP Fast Charge When your laptop is low on power, no one has time to wait hours to recharge. Power down your device and go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes. [17]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Eclipse gray |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Product design | Sandblasted anodized finish |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 3K |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Display response rise/fall | 0.2 ms |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range (HDR) 500 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 258V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Darker eclipse gray |
| Software | |
| Pre-installed software | Windows Studio Effects; Otter.ai; Copilot in Windows with Copilot key, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 25 GB Dropbox storage for 12 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter |
| HP Software provided | myHP; HP AI Companion |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198828201430 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 64 Wh |
| Continuous video playback time | 20.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Recycled metal in cover, keyboard frame, base and hinge cap(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 216.2 mm |
| Height | 14.9 mm |
| Weight | 1.34 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 2.5 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 117 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 21 |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. |