HP OmniBook Ultra 14-fd0001na
AM6Y7EA#ABU - 198701343202
HP OmniBook Ultra 14-fd0001na AMD Ryzen AI 9 365 Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen 2.2K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
- Brand
- HP
- Product Family
- OmniBook Ultra
- Product code
- AM6Y7EA#ABU
- SKU
- J1H3S1CIMPIRI
- EAN/GTIN
- 198701343202
- AMD Ryzen™ AI 9 365 (up to 5.0 GHz max boost clock, 24 MB L3 cache, 10 cores, 20 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal 2.2K touch display
- AMD Radeon™ Graphics
- 1 TB SSD storage
Product Info
OmniBook Ultra Laptop 14-fd0001na, Windows 11 Home, 14", Touch screen, AMD Ryzen™ AI 9, 16GB RAM, 1TB SSD, 2.2K, Meteor silver
HP OmniBook Ultra 14-fd0001na. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen AI 9, Processor model: 365, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 2.2K, Display resolution: 2240 x 1400 pixels, Touchscreen. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey
The ultimate powerhouse Next Gen AI PC for work and play
The HP OmniBook Ultra Next Gen AI PC is the ultimate powerhouse for supercharged compute and graphics performance to create and play. With personalized and secure AI tools to amplify your productivity and the best video/audio enhancement tools for authentic connections - all while safeguarding your PC with HP Wolf Security[8] features for consumers.
Description
Thoughtful design HP incorporates increasing amounts of recycled, renewable, and non-virgin raw materials. Built with the environment in mind, this product includes a percentage of ocean-bound plastic in the design. [16] EPEAT® Gold with Climate+ With EPEAT® Gold with Climate+, you're choosing a movement towards responsibility and climate action. [17] AMD Ryzen™ AI 300 Series processors with AMD Radeon™ graphics Dive into a world of generative AI tools and digital assistants on advanced AI PCs powered by AMD Ryzen™ AI 300 series processors (on select models). [1] Copilot in Windows with Copilot key Copilot in Windows gives you intelligent answers. Access with just the touch of the Copilot key. [12] Look, see, and feel your best, anywhere you are Enjoy seamless collaboration with a 9MP camera, Poly Camera Pro app, Wi-Fi 7[4], and Windows Studio Effects[5].
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Meteor silver aluminum |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2024 |
| Product design | Sandblasted anodized finish |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2240 x 1400 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2.2K |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 9 |
| Processor model | 365 |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Total processor performance up to | 73 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 9 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | soft grey |
| Software | |
| Pre-installed software | Windows Studio Effects; Otter.ai; Copilot in Windows with Copilot key, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 25 GB Dropbox storage for 12 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter |
| HP Software provided | myHP; HP AI Companion |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198701343202 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 68 Wh |
| Battery life (max) | 16.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic; Recycled metal in cover, keyboard frame, base, hinge cap(s), drop jaw and keyboard supporting plate |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.1 mm |
| Depth | 227.6 mm |
| Height | 16.4 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 2.68 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 180 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 154 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 26 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. |