Lenovo ThinkBook 14
21DK000AUK - 196379418598
Lenovo ThinkBook 14 G4 ABA AMD Ryzen™ 5 5625U Laptop 35.6 cm (14") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Grey
- Brand
- Lenovo
- Product Family
- ThinkBook
- Product code
- 21DK000AUK
- SKU
- TX38MGEUJJ6U9
- EAN/GTIN
- 196379418598
- AMD Ryzen 5 5625U (6C/12T, 2.3/4.3GHz, 3MB L2/16MB L3)
- 8GB DDR4-3200
- 256GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe
- AMD Radeon Graphics
- Windows 11 Pro
Product Info
AMD Ryzen 5 5625U (6C/12T, 2.3/4.3GHz, 3MB L2/16MB L3), 8GB DDR4-3200, 256GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe, 14" FHD (1920x1080) IPS 300nits Anti-glare 45% NTSC, AMD Radeon Graphics, Wi-Fi 6 11ax 2x2 + BT5.1, FHD 1080p with Privacy Shutter, Windows 11 Pro
Lenovo ThinkBook 14 G4 ABA. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 5625U, Processor frequency: 2.3 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Grey
A PC for the outperformers
- Powerful, secure, & portable 14" business laptop
- Fueled by AMD Ryzen™ 5000 Series Mobile Processors with Radeon™ Graphics
- Up to WiFi 6E connectivity
- Stylish, thin & light design with dual-tone top cover
- Smart features and exceptional display options
Description
Unbound performance Get the raw power you need for all your computing needs with AMD Ryzentrade; 5000 Series Mobile Processors with Radeon™ Graphics. Whether you’re mining data or creating a complex document, these mobile processors are designed to let you do more, faster. And with up to 2TB of dual-SSD storage options, the Lenovo ThinkBook 14 Gen 4 laptop lets you stack up heavy files like high-resolution images, large design files, and more—and load them with ease. Plus, you can automate routine activities with Microsoft Power Automate on Windows 11.Cool & connected
Enjoy superior workflow with a range of ports including full-function USB-C, HDMI, and 4-in-1 card reader, which let you expand your device without hassles and multitask seamlessly. The Lenovo ThinkBook 14 Gen 4 laptop also offers impressive thermal performance with Intelligent Cooling. Built with a bigger fan, heat pipes and stronger thermal capacity, your laptop stays cool even when you are running demanding tasks.
Next-gen connectivity
Enjoy the new speedy standard of WiFi 6E, which lets you transfer huge files quickly and enjoy smooth online experiences on the busiest of networks. Give productivity a boost with greater bandwidth, stable network connectivity, and lower latency.
Smart security & user-experience
The Lenovo ThinkBook 14 Gen 4 keeps your information secure with hardware and firmware features like Trusted Platform Module (TPM), I/O port access control, self-healing BIOS, secure wipe, and more. A webcam privacy shutter physically blocks the lens so that you can get a bit of personal space during video calls. And to round it all out, smart features boost your experience: Get the most out of visual content with video resolution upscaling, command your microphone with various preset modes.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Contrast ratio (typical) | 700:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor model | 5625U |
| Processor cores | 6 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 40 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MMC, SD, SDHC, SDXC |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | UK English |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | English |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 45 Wh |
| Battery life (max) | 6 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | Power on, Supervisor, HDD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | EPEAT™ Gold ENERGY STAR® 8.0 ErP Lot 6 TCO RoHS MIL-STD-810H TÜV |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 323 mm |
| Depth | 218 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |