Lenovo 500w Gen 3 (Intel)
82J3000DUK - 196119607114
Lenovo 500w Gen 3 (Intel) Intel® Celeron® N5100 Hybrid (2-in-1) 29.5 cm (11.6") Touchscreen HD 4 GB LPDDR4x-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro English Blue
- Brand
- Lenovo
- Product code
- 82J3000DUK
- SKU
- QD0UJZ05QBBN3
- EAN/GTIN
- 196119607114
- Intel Celeron N5100 (4C/4T, 1.1/2.8GHz, 4MB L3)
- 4GB LPDDR4x-2933
- 128GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe
- Intel UHD Graphics
- Windows 11 Pro
Product Info
Intel Celeron N5100 (4C/4T, 1.1/2.8GHz, 4MB), 4GB LPDDR4x-2933, 128GB SSD M.2 2242 PCIe 3.0x4 NVMe, 11.6" HD (1366x768) IPS 250nits Glossy 50% NTSC Corning Gorilla Glass Touch, Intel UHD Graphics, Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11ax 2x2 + BT5.1, Front HD 720p with Privacy Shutter / Rear 5.0MP, Windows 11 Pro
Lenovo 500w Gen 3 (Intel). Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: Intel® Celeron®, Processor model: N5100, Processor frequency: 1.1 GHz. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels, Touchscreen. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Blue
Scores high in connectivity & performance
Powered by up to Intel® Pentium® Silver with Windows 10, the 11.6" Lenovo 500w Gen 3 2-in-1 laptop is built for the future of education with features that make it ideal for learning. The 360-degree hinge enables comfortable and convenient modes—especially while using the touchscreen with Pencil Touch technology. Students can use the optional pen to take notes, sketch, and more. Of course it’s built to the rugged durability requirements you expect from Lenovo, and the latest technology to ensure connectivity.
Description
Laptop, tablet, sketchbook Students can simply tap, scroll, and swipe on the Lenovo 500w Gen 3’s 11.6" touch display. Or they can use a common No. 2 pencil to interact directly and safely with the screen without fear of scratches. The Pencil Touch technology is ideal for taking tests, drawing, and notetaking because it’s more accurate than using a finger. Or for times when even more precision is needed, the optional garaged AES stylus will do the trick. What’s more, the display is a tough-as-nails Corning® Gorilla® Glass panel.Faster WiFi
With the latest connectivity options, students and teachers will never have to worry about getting bumped offline. All-new WiFi 6 capability means students can now enjoy faster connections while watching lessons, connecting virtually with classmates, and uploading their latest creation.
Security you can see
Multiple built-in security solutions keep the Lenovo 500w Gen 3 2-in-1 laptop secure. Windows 10 features protect the device from unauthorized login and use. What’s more, the webcam privacy shutter ensures that the camera remains off when set as such. And the Kensington Nano Security Slot™ provides for locking the device in place physically, so nobody walks off with it.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Abyss Blue |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | HD |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor model | N5100 |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | NVMe, PCI Express 3.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | English |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | English |
| Trial software | Office |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Battery life (max) | 9.7 h |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | EPEAT Silver ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 3 TCO Certified 8.0 RoHS compliant |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, ErP, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 289.6 mm |
| Depth | 202.4 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.33 kg |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |