ASUS Chromebook CM14 CM1402CM2A-NK0116
CM1402CM2A-NK0116 - 4711387403112
ASUS Chromebook CM14 CM1402CM2A-NK0116 MediaTek Kompanio 520 35.6 cm (14") Full HD 4 GB LPDDR4x-SDRAM 128 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Grey
- Brand
- Asus
- Product Family
- Chromebook
- Product series
- CM14
- Product code
- CM1402CM2A-NK0116
- SKU
- X53P5MF7QQKII
- EAN/GTIN
- 4711387403112
- ChromeOS
- MediaTek Kompanio 520 processor
- 4 GB memory
- 128 GB storage
- 180〫lay-flat hinge
- Face Auto Exposure technology
- Spill-resistant keyboard
- ASUS Antimicrobial Guard on keyboard, touchpad and palm rest
- WiFi 6 technology with ASUS WiFi Master for ChromeOS
Product Info
MediaTek Kompanio 520 (1MB Cache), 4GB LPDDR4x-SDRAM, 128GB eMMC, 35.6 cm (14") Full HD 1920 x 1080, ARM Mali-G52 MP2, WLAN, Webcam, ChromeOS
ASUS Chromebook CM14 CM1402CM2A-NK0116. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: MediaTek, Processor model: Kompanio 520. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR4x-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: ARM Mali-G52 2EE MC2. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey. Weight: 1.45 kg
The everyday companion that does more
ASUS Chromebook CM14 is made for boosting productivity and having more fun — all day, every day. An efficient MediaTek Kompanio 520 processor and up to 15-hour battery life1 gives you the freedom to stay productive throughout the day. The device also opens a gateway to the best of Google, including the rich library of apps for work and play, including the rich library of apps for work and play, found on Google Play2. With speedy performance, robust security and convenient features, ASUS Chromebook CM14 is not only perfect for students and teachers — it’s ideal for anyone, anytime!
Description
The everyday companion that does more ASUS Chromebook CM14 is made for boosting productivity and having more fun — all day, every day. An efficient MediaTek Kompanio 520 processor and up to 15-hour battery life1 gives you the freedom to stay productive throughout the day. The device also opens a gateway to the best of Google, including the rich library of apps for work and play, including the rich library of apps for work and play, found on Google Play. With speedy performance, robust security and convenient features, ASUS Chromebook CM14 is not only perfect for students and teachers — it’s ideal for anyone, anytime!
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Gravity Grey |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | Kompanio 520 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2.05 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 MP2 |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Charging port type | USB Type-C |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, Forest Stewardship Council (FSC) Recycled, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 324.6 mm |
| Depth | 226.7 mm |
| Height | 18.3 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 73 mm |
| Package depth | 455 mm |
| Package height | 290 mm |
| Package weight | 27.1 kg |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |