ASUS BR1100F-CS81XA-3Y
BR1100F-CS81XA-3Y - 4711387413685
ASUS BR1100F-CS81XA-3Y Intel® Celeron® N N4500 Hybrid (2-in-1) 29.5 cm (11.6") Touchscreen HD 8 GB DDR4-SDRAM 128 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Academic Grey
- Brand
- Asus
- Product code
- BR1100F-CS81XA-3Y
- SKU
- 71QVPPRMTN1CZ
- EAN/GTIN
- 4711387413685
- Windows 11 Pro
- 8 GB memory
- 128 GB eMMC Storage
- Ruggedised Design
- Dual-band WiFi 6 (802.11ax)
- AI Noise Canceling
- TÜV Rheinland certified display
Product Info
Intel Celeron N4500 (4MB Cache, 1.1GHz), 8GB DDR4-SDRAM, 128GB eMMC, 29.5 cm (11.6") HD 1366 x 768 Touch, Intel UHD Graphics, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro Academic 64-bit
ASUS BR1100F-CS81XA-3Y. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: Intel® Celeron® N, Processor model: N4500, Processor frequency: 1.1 GHz. Display diagonal: 29.5 cm (11.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels, Touchscreen. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: eMMC. Operating system installed: Windows 11 Pro Academic. Product colour: Grey
Strong, flippable power for learning
ASUS BR1100F is the best learning companion for students of all ages, with a tough, innovative design that’s made to last. As well as a versatile touchscreen display and stylus1, there’s also a 360° hinge and a world-facing camera. It’s packed with clever protective features, including an all-round rubber bumper, spill-resistant keyboard and ultratough hinge. BR1100F also supports up to WiFi 62 and 4G LTE3 for fast connectivity, and has AI-powered noise-canceling technology for high-quality remote learning and conferencing, and a modular design makes it easy to service, BR1100F is ready for anything.
Description
Strong, flippable power for learning ASUS BR1100F is the best learning companion for students of all ages, with a tough, innovative design that’s made to last. As well as a versatile touchscreen display and stylus, there’s also a 360° hinge and a world-facing camera. It’s packed with clever protective features, including an all-round rubber bumper, spill-resistant keyboard and ultratough hinge. BR1100F also supports WiFi 6 for fast connectivity, and has AI-powered noise-canceling technology for high-quality remote learning and conferencing, and a modular design makes it easy to service, BR1100F is ready for anything.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Dark Grey |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Display | |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Processor model | N4500 |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| USB Power Delivery | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Academic |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 294.6 mm |
| Depth | 204.9 mm |
| Height (front) | 1.99 cm |
| Height (rear) | 2 cm |
| Weight | 1.4 kg |