HP 17-cn0104na
894M3EA#ABU - 196188226520
HP 17-cn0104na Intel® Pentium® Silver N5030 Laptop 43.9 cm (17.3") Full HD 4 GB DDR4-SDRAM 128 GB SSD Wi-Fi 5 (802.11ac) Windows 11 Home in S mode Black
- Brand
- HP
- Product code
- 894M3EA#ABU
- SKU
- N1757XML95DI9
- EAN/GTIN
- 196188226520
- Intel® Pentium® Silver N5030 (1.1 GHz base frequency, up to 3.1 GHz burst frequency, 4 MB L2 cache, 4 cores)
- Windows 11 Home in S mode
- 43.9 cm (17.3") diagonal FHD display
- Intel® UHD Graphics 605
- 4 GB memory; 128 GB SSD storage
Product Info
Laptop 17-cn0104na, Windows 11 Home in S mode, 17.3", Intel Pentium Silver, 4GB RAM, 128GB SSD, FHD, Jet black
HP 17-cn0104na. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Pentium® Silver, Processor model: N5030, Processor frequency: 1.1 GHz. Display diagonal: 43.9 cm (17.3"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics 605. Operating system installed: Windows 11 Home in S mode. Product colour: Black
A 17-inch laptop with a big vision for the future
The HP 17 Laptop is thoughtfully designed and delivers performance with an Intel processor[1], fast Wi-Fi technology, and loads of storage. Enjoy a more natural and comfortable typing position with the lift-hinge design and enlarged click pad. The HP 17 design includes sustainable materials like ocean-bound plastic and from post-consumer recycled plastic[3].
Description
Connected Modern Standby Stay up-to-date on your email, calendar notifications, and more—even when you’re not using your PC. Your PC stays connected for instant updates. Lift-hinge design The new lift-hinge design elevates the keyboard for a more natural and comfortable typing position.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Jet black cover and base, starry black keyboard frame |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Product design | Textured mesh knit finish |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 43.9 cm (17.3") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 43.9 cm |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Pentium® Silver |
| Processor model | N5030 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor boost frequency | 3.1 GHz |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor cache type | L2 |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| ECC | No |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 128 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 128 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 605 |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| WLAN controller model | Realtek RTL8821CE-M |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Miracast | Yes |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | jet black |
| Software | |
| Pre-installed software | ExpressVPN (30 day free trial); LastPass Premium (30 day free trial), Microsoft 365 Personal 1 year subscription included, McAfee Online Protection 30-day trial |
| Trial software | 25 GB Dropbox storage for 12 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home in S mode |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Embedded options available | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP Imagepad | Yes |
| HP Security tools | Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP QuickDrop |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 196188226520 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Battery life (max) | 7.75 h |
| Continuous video playback time | 10.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Battery weight | 175 g |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| DC-in jack | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps made with post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 400.7 mm |
| Depth | 257.8 mm |
| Height | 20.6 mm |
| Weight | 2.05 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 552 mm |
| Package height | 343 mm |
| Package weight | 2.96 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 150 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 132 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 15 |
| Packaging content | |
| Stylus pen | No |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
| Number of speakers | 2 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. |