ASUS Chromebook Plus Enterprise CB54 CB5403CMA-QM0120
CB5403CMA-QM0120 - 4711387546307
ASUS Chromebook Plus Enterprise CB54 Intel Core Ultra 5 115U 35.6 cm (14") Touchscreen WQXGA 8 GB LPDDR5x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS Silver, UK
- Brand
- Asus
- Product Family
- Chromebook
- Product series
- Plus Enterprise CB54
- Product code
- CB5403CMA-QM0120
- SKU
- R3PSH7P684DEE
- EAN/GTIN
- 4711387546307
- Chromebook Plus
- Intel Core Ultra 5 processor
- 16:10 WQXGA display
- 8 GB memory
- 1.4 kg all-metal chassis
- Anti-glare and anti-fingerprint screen
Product Info
Intel Core Ultra 5 115U (10MB Cache), 8GB LPDDR5x-SDRAM, 256GB SSD, 35.6 cm (14") WQXGA 2560 x 1600 IPS Touch, Intel Graphics, WLAN, Webcam, ChromeOS, UK
ASUS Chromebook Plus Enterprise CB54 Intel Core Ultra 5 115U 35.6 cm (14") Touchscreen WQXGA 8 GB LPDDR5x-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) ChromeOS Silver, UK. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 5, Processor model: 115U. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WQXGA, Display resolution: 2560 x 1600 pixels, Touchscreen. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Silver
Elevate your competitive edge
ASUS ExpertBook CB54 Chromebook Plus Enterprise is exquisitely engineered to elevate your competitive edge. With 2x the power, speed, memory and storage of other devices , and a high-definition camera and display, your people are empowered to do their best work. Built-in video call control tools automatically enhance clarity and lighting, cancel noise, and blur background. Powered by the latest Intel® Core Ultra 7 processor, ChromeOS, and new features, ASUS ExpertBook CB54 Chromebook Plus Enterprise drive your workforce, unleash your organization’s creativity, and enable offline work from anywhere — ready for business success in style.
Description
Elevate your competitive edge ASUS ExpertBook CB54 Chromebook Plus Enterprise is exquisitely engineered to elevate your competitive edge. With 2x the power, speed, memory and storage of other devices , and a high-definition camera and display, your people are empowered to do their best work. Built-in video call control tools automatically enhance clarity and lighting, cancel noise, and blur background. Powered by the latest Intel® Core Ultra 7 processor, ChromeOS, and new features, ASUS ExpertBook CB54 Chromebook Plus Enterprise drive your workforce, unleash your organization’s creativity, and enable offline work from anywhere — ready for business success in style.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Fog Silver |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Market positioning | Work |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WQXGA |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor model | 115U |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 10 |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.1 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 10 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Maximum frequency NPU | 1.4 GHz |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Audio | |
| Speakers manufacturer | Harman Kardon |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 4.5 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.7 mm |
| Depth | 222.8 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |