Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Copilot+ PC
21Q6001EUK - 0198156196057
Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Copilot+ PC Intel Core Ultra 7 258V Laptop 38.9 cm (15.3") 2.8K 32 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro UK English Grey
- Brand
- Lenovo
- Product Family
- ThinkPad
- Product series
- X
- Product code
- 21Q6001EUK
- SKU
- VXT2QCHY3MJI3
- EAN/GTIN
- 0198156196057
- Intel Core Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE)/8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB
- 15.3" 2.8K (2880x1800) OLED 500nits Anti-reflection / Anti-fingerprint 100% DCI-P3 30-120Hz VRR DisplayHDR True Black 600 Dolby Vision
- 32GB LPDDR5x-8533, MoP Memory
- 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Arc Graphics 140V
- Windows 11 Pro
Product Info
Intel Core Ultra 7 258V, 8C (4P + 4LPE)/8T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB, 32GB LPDDR5x-8533, MoP Memory, 512GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0, 15.3" 2.8K (2880x1800) OLED 500nits Anti-reflection / Anti-fingerprint 100% DCI-P3 30-120Hz VRR DisplayHDR True Black 600 Dolby Vision, Intel Arc Graphics 140V, Intel Wi-Fi 7 BE201 802.11be 2x2 + BT5.4, UHD 8.0MP with Large Sensor + IR Discrete, with E-Shutter, ToF Sensor, MIPI, Windows 11 Pro
Lenovo ThinkPad X9-15 Gen 1 Copilot+ PC. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 7, Processor model: 258V. Display diagonal: 38.9 cm (15.3"), HD type: 2.8K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics 140V. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Grey. Weight: 1.4 kg
A Tech Enthusiasts Delight
Ideal for small-to-mid-sized business professionals & STEM technologists15.3ʺ Lenovo Aura Edition for premium experience & support
Neural processing unit (NPU) with up to 48 TOPS AI performance for power, efficiency & productivity
New ThinkPad aesthetic with engine-hub design, updated keyboard & ultrathin profile
Some Copilot+ PC experiences require free updates continuing to roll out through early 2025. Timing varies by device and region. See aka.ms/copilotpluspcs
Description
Say Goodbye to Battery Anxiety Whether you’re dialed in to a meeting or closing up your laptop to stash in your bag, Power Mode automatically optimizes settings to deliver performance when you need it and longer battery life when you don’t.
STUNNING SOPHISTICATION, POWERFUL PERFORMANCE
Crafted with precision, the all-new 15.3ʺ ThinkPad X9 Aura Edition laptop boasts a revolutionary design that blends aesthetics and functionality. An ultrathin aluminum frame exudes a premium sophistication, yet it also delivers the durability you expect from ThinkPad. As a Copilot+ PC with Intel® processors providing a neural processing unit (NPU) of up to 48 trillion operations per second (TOPS), AI performance keeps you productive all day.
TWO DEVICES, ONE VISION
Smart Share connects your smartphone to your laptop instantly via an AI virtual sensor. Just tap your Android™ or iOS device to your laptop — then drag and drop. Edit photos and share easily. Plus access and send text messages from your PC.
TECH SUPPORT 24/7
With Smart Care, you’ll enjoy convenient access to Lenovo’s online support tools and chatbot for real-time problem solving. Or upgrade to one of our enhanced Premier Support services to unlock access to dedicated support connecting you via remote camera sharing, with one-click access to voice or chat with live elite Lenovo engineers 24/7 through your PC or smartphone.*Limited global availability & optional upgrade applies for Premier Support and Premier Support Plus
AI ISN’T TAKING OVER — YOU ARE!
Next-Level Intelligence
Fueled by Intel® Core™ Ultra (Series 2) technology, this ThinkPad X9 uses AI to help you achieve more. Expect serious responsiveness, increased productivity, time savings — and better data privacy with AI tasks running locally, not in the cloud.
THE ESSENTIAL DIGITAL ASSISTANT
Copilot+ integrates advanced AI capabilities to improve task management through real-time suggestions, automation of routine processes, and personalized insights. It learns your preferences to enhance efficiencies, seamlessly supporting everything from creating documents to drafting communications. With Copilot+ you’re sure to stay ahead in fast-paced work environments.
BEST PERFORMANCE PER WATT
Unleash a Chipload of Power
Experience increased power with Intel’s best performance per watt computing, with support for new AI use cases. Ideal for work on-the-go and knowledge work, such as coding, research, running simulations, and performing data visualizations.
LENOVO AI NOW
Your Very Own Assistant
This personalized on-device AI solution can help to manage settings, search for documents or images on your laptop, summarize info, troubleshoot, and more. It learns and then adapts to your preferences and how you work, ensuring seamless and efficient experiences tailored to your professional needs.
INTEL AI BOOST NPU
Productivity on Steroids
The Intel® processor a neural processing unit (NPU) of up to 48 trillion operations per second (TOPS). Along with 500+ optimized AI models and the largest set of compatible AI PC tools and apps in the industry, you’ll enjoy a smarter PC.
SLICE THROUGH DEMANDING TASKS
Delight Your Senses
With Intel® Arc™ Xe2 GPU, expect stunning visuals. This GPU performs up to 67 TOPS, while optimizing efficiency. Whether you’re a content creator or you simply rely on visual computing and generative AI, you’ll be delighted.
PORTS APLENTY
The ThinkPad X9 15 Aura Edition laptop boasts a comprehensive suite of I/O ports, designed to meet the needs of business professionals on the go. Whether you’re transferring files, connecting to peripherals, or plugging in old-school headphones, enjoy seamless connections and superfast transfers with dual Thunderbolt™ 4, HDMI ports, and more.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.Learn more about our sustainability programs >
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Display | |
| Display diagonal | 38.9 cm (15.3") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 2.8K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-reflective coating | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 100000:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, DisplayHDR True Black 600 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 258V |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.7 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2200 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 17 W |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 115 TOPs |
| NPU performance up to | 47 TOPs |
| GPU performance up to | 64 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2242 (22 x 42 mm) |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 140V |
| Audio | |
| Audio chip | Cirrus Logic CS42L43 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
| Front camera HD type | Ultra HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system language | English, US English |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | Intel Connectivity Performance Suite + Lenovo AI Now |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 80 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | No |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ENERGY STAR 8.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified 10.0 Intel Evo Platform Eyesafe Certified 2.0 TÜV Rheinland Eye Comfort Certification (5-star) MIL-STD-810H military test passed |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold, ErP, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 339.6 mm |
| Depth | 228.5 mm |
| Height | 12.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |