ASUS BR12C-C81XA-3Y
BR12CT-C81XA-3Y - 4711387918890
ASUS BR12C-C81XA-3Y Intel® N N100 Laptop 31 cm (12.2") WUXGA 8 GB LPDDR5-SDRAM 128 GB Flash Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro Education Grey
- Brand
- Asus
- Product code
- BR12CT-C81XA-3Y
- SKU
- 1K1O86WDRJ4S2
- EAN/GTIN
- 4711387918890
- Windows 11 Pro Education - ASUS recommends Windows 11 for Education
- Intel® Processor N100
- Marvelous 12.2” rugged laptop with 16:10 display for superb visual experiences
- MIL-STD 810H US military durability standard
- Modular design for easy maintenance
- Comprehensive connectivity
- Scratch-resistant Corning® Gorilla® Glass
- Sustainable across the product lifecycle
Product Info
Intel N N100 (6MB Cache), 8GB LPDDR5-SDRAM, 128GB Flash, 31.0 cm (12.2") WUXGA 1920 x 1200, Intel UHD Graphics, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro Education 64-bit
ASUS BR12C-C81XA-3Y. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® N, Processor model: N100. Display diagonal: 31 cm (12.2"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: Flash. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro Education. Product colour: Grey. Weight: 1.37 kg
ASUS BR1204C stands out as an excellent tool for limitless learning in K-12 education, boasting a durable fingerprint- resistant finish and robust modular design that incorporates replaceable internal components, thereby extending its product lifespan. Smartly crafted to withstand accidental drops, ASUS BR1204C undergoes rigorous testing, meeting US military-grade standards1 and exacting in-house ASUS assessments to ensure unwavering durability. In addition, to keep young students hygienic, the keyboard, touchpad and palm rest of ASUS BR1204C are all protected with ASUS Antimicrobial Guard technology2 — making it the perfect choice for modern education.
Description
Ruggedised excellence for limitless learning ASUS BR1204C stands out as an excellent tool for limitless learning in K-12 education, boasting a durable fingerprint- resistant finish and robust modular design that incorporates replaceable internal components, thereby extending its product lifespan. Smartly crafted to withstand accidental drops, ASUS BR1204C undergoes rigorous testing, meeting US military-grade standards1 and exacting in-house ASUS assessments to ensure unwavering durability. In addition, to keep young students hygienic, the keyboard, touchpad and palm rest of ASUS BR1204C are all protected with ASUS Antimicrobial Guard technology2 — making it the perfect choice for modern education.
ASUS BR1204C ensures smooth remote learning experiences through its advanced features, including a WiFi 6 connectivity. Moreover, to enhance learning and video-conferencing experiences, ASUS BR1204C incorporates ASUS AI-powered noise-canceling technology. Using machine learning, this innovative technology isolates unwanted background noise from human speech. Additionally, the device features a noise-reducing camera that effectively reduces up to 94% of random interference, especially in low-light conditions.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Mineral Grey |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
| Display diagonal | 31 cm (12.2") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 50% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N100 |
| Processor cores | 4 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Storage media | Flash |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Audio system | Dirac |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
| Repairability index | 7.2 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system installed | Windows 11 Pro Education |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Weight & dimensions | |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| Weight | 1.37 kg |