HP Chromebook 15a-nb0006na
B50BCEA#ABU - 198828988492
HP Chromebook 15a-nb0006na Intel® N N100 39.6 cm (15.6") HD 4 GB LPDDR5-SDRAM 128 GB UFS Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- Chromebook
- Product code
- B50BCEA#ABU
- SKU
- 8J3BI429XNGF5
- EAN/GTIN
- 198828988492
- Intel® Processor N100 (up to 3.4 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores, 4 threads)
- ChromeOS
- 39.6 cm (15.6") diagonal HD display
- Intel® UHD Graphics
Product Info
Chromebook 15a-nb0006na, ChromeOS, 15.6", Intel N-series, 4GB RAM, 128GB UFS, HD
HP Chromebook 15a-nb0006na. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® N, Processor model: N100. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 4 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 128 GB, Storage media: UFS. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Silver. Weight: 1.73 kg
Power, speed, and security
The sleek, durable HP Chromebook delivers prime power for productivity with a large, high-resolution display, fast memory, ample storage, and all-day battery life. Enjoy fast bootups and automatic updates, built-in virus protection, plus stay productive with the latest Wi-Fi technology[2] and access to tons of apps in the Google Play Store[3].
Description
Battery life for long days Extend your day into the night with up to 11 hours and 30 minutes of battery life. Longer battery life means you can keep going beyond your day without recharging. [13] Unlimited productivity is within your grasp Take on any day, every day, with an Intel® Processor[1] and LPDDR5 memory for speedy and responsive performance.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Natural silver |
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Product design | Matte finish cover and keyboard frame, textured base |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 39.6 cm |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N100 |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Storage | |
| Card reader integrated | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7921 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Numeric keypad | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Natural silver |
| Software | |
| Trial software | 100 GB Google One™ (1-year subscription included) |
| Brand-specific features | |
| HP Imagepad | Yes |
| HP Security tools | H1 Secure Microcontroller; Mic mute key; Camera privacy shutter |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198828988492 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Battery life (max) | 11.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 45 min |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Sustainable technologies and materials | Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps made with post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 362.6 mm |
| Depth | 241.5 mm |
| Height | 19.8 mm |
| Weight | 1.73 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 520 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package weight | 2.35 kg |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
| Number of speakers | 2 |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. |