HP ENVY x360 14-fa0005na
A20J5EA#ABU - 198122897353
HP ENVY x360 14-fa0005na AMD Ryzen™ 5 8640HS Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen 2K 16 GB LPDDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home AI PC Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- ENVY x360
- Product code
- A20J5EA#ABU
- SKU
- URMAE699A2GEH
- EAN/GTIN
- 198122897353
- AMD Ryzen™ 5 8640HS (up to 4.9 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal 2.2K touch display
- AMD Radeon™ Graphics
- 16 GB memory; 512 GB SSD storage
Product Info
Envy x360 2-in-1 Laptop 14-fa0005na, Windows 11 Home, 14", Touch screen, AMD Ryzen™ 5, 16GB RAM, 512GB SSD, 2K, Glacier silver
HP ENVY x360 14-fa0005na. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: AMD Ryzen™ 5, Processor model: 8640HS, Processor frequency: 3.5 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 2K, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver
Enjoy seamless multitasking with an AI-powered 2-in-1 PC
Boost your productivity with the HP Envy x360 14" 2-in-1 Laptop PC, combining AI tech and the latest AMD Processor[1] for enhanced processing speed, efficiency, and battery life. Its 2-in-1 design lets you easily switch from laptop to tablet. Made with recycled materials and plastic-free packaging, this laptop PC is good for you and the planet.
Description
Form meets function Go from laptop to tablet and back again, plus enjoy plenty of screen space thanks to a 16:10 screen ratio.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Premium |
| Introduction year | 2024 |
| Product design | Sandblasted anodized finish |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2K |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 62.5% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor generation | AMD Ryzen 8000 Series |
| Processor model | 8640HS |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6400 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7922 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 3 |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | soft grey |
| Software | |
| Pre-installed software | Otter.ai; Copilot in Windows with Copilot key, 1 month trial for new Microsoft 365 customers, McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer; Xbox Game Pass 1-month free trial; PC Game Pass 3-month trial |
| Trial software | 25 GB Dropbox storage for 12 months |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP Imagepad | Yes |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP Security tools | Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support |
| HP Software provided | HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; OMEN Gaming Hub; HP Enhanced Lighting; myHP |
| HP segment | Home |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 198122897353 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Continuous video playback time | 15.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Sustainable technologies and materials | Recycled metal in cover, keyboard frame, base and hinge cap(s); Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313.3 mm |
| Depth | 218.9 mm |
| Height | 16.9 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 2.24 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 140 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 117 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 5 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 1 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 21 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true ; HP REG 23010, 08028 Barcelona, Spain ; reg@hp.com |
| Other features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. |