HP ProBook 440 14 inch G11 Notebook PC
9Y7F3ET#ABU - 199251082269
HP ProBook 440 G11 Intel Core Ultra 5 125U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 8 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro AI PC Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- ProBook
- Product series
- 400
- Product code
- 9Y7F3ET#ABU
- SKU
- CBSDKWBY9OCT7
- EAN/GTIN
- 199251082269
- Intel Coreâ„¢ Ultra 5 125U (up to 4.3 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel Graphics
- 8 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 8 GB), 256 GB PCIe NVMeâ„¢ SSD
Product Info
ProBook 440 14 inch G11 Notebook PC, 14", Windows 11 Pro, Intel Coreâ„¢ Ultra 5, 8GB RAM, 256GB SSD, WUXGA
HP ProBook 440 G11. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 5, Processor model: 125U. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 256 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver. Weight: 1.39 kg
Performance to stay productive from anywhere
The HP ProBook 440 14-inch laptop provides growing businesses with commercial-grade performance, multi-layered endpoint security[4], and durability in an easily upgradeable design. Powered by the latest Intel processor[2] and long battery life, this feature-rich PC is well-equipped for long-term productivity and helps enable hybrid work.
Description
Windows 11 Work anywhere without compromising on performance or security with Windows 11 powered by HP's collaboration and connectivity technology. Latest Intel multi-core processor Configure your HP ProBook CPU for the perfect combination of power, snappy performance, and value. The latest Intel processor handles multiple work tasks smoothly and reliably with multiple processing cores to divide up the work.[2] Fast and efficient wireless LAN The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit-speed Wi-Fi 6.[1] Browse confidently Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[3] HP Sure Sense Malware is evolving rapidly and traditional antivirus can’t always recognize new attacks. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which uses deep learning AI to provide exceptional protection against advanced malware. Automatic recovery from firmware attacks Firmware attacks can completely devastate your PC. Stay protected with HP’s self-healing BIOS - HP Sure Start Gen7 automatically recovers the BIOS from malware, rootkits, or corruption. Work without interruption Keep productivity high and downtime low with the fully integrated and automated features of the HP BIOSphere Gen6 firmware ecosystem. Your PCs have extra protection thanks to automatic updates and security checks.[5] Speed up the basics of IT management The HP Manageability Integration Kit helps speed up image creation and management of hardware, BIOS, and security through Microsoft System Center Configuration Manager.[7] Designed for hybrid productivity Enhance productivity working from home or in the office with the 16:10 aspect ratio on a 14-inch display. Latest Intel processor Keep up with demanding, deadline-driven tasks with the latest Intel processor[2] and long battery life. Enterprise-level security Safeguard your growing business with multi-layered, endpoint security features[4] that help protect your PC and data. Help protect our shared future Manufactured with sustainability in mind with 100 percent sustainably sourced materials in the outer box.[6]| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Everyday |
| Introduction year | 2024 |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor model | 125U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.3 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.3 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.3 GHz |
| Efficient-core base frequency | 0.8 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| ECC | No |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Total storage capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 2 |
| Performance | |
| Repairability index | 8.3 |
| Keyboard | |
| Keyboard special features | Étanche |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP front camera | HP Webcam |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, GS mark, RoHS, VCCI |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.4 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package depth | 449 mm |
| Package height | 305 mm |
| Other features | |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. |