DELL Pro 14 Plus PB14250
NKKNN - 5397184938744
DELL Pro 14 Plus PB14250 Intel Core Ultra 5 235U Laptop 35.6 cm (14") Full HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro UK English Aluminium
- Brand
- Dell
- Product Family
- Pro
- Product series
- 14 Plus
- Product code
- NKKNN
- SKU
- 4BB9UDT2OOR9U
- EAN/GTIN
- 5397184938744
- Windows 11 Pro 64-bit
- Intel Core Ultra 5 235U (12MB Cache)
- 35.6 cm (14") Full HD+ 1920 x 1200 IPS
- 16GB DDR5-SDRAM (1 x 16) & 512GB SSD
Product Info
Intel Core Ultra 5 235U (12MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 35.6 cm (14") Full HD+ 1920 x 1200 IPS, Intel Graphics, LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
DELL Pro 14 Plus PB14250. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 5, Processor model: 235U. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: Full HD+, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Aluminium. Weight: 1.53 kg
A step up in scalable performance, collaboration, and connectivity experiences for AI PCs all in a sleek, durable Aluminium design. Configurable to meet the unique needs of every professional.
Description
See it all Sleek, narrow borders on a spacious 16:10 aspect ratio display provide 5% more screen space, allowing more room for productivity.
For companies looking to accelerate deployment of AI applications across their workforce, only Dell offers an enterprise-ready AI PC solution utilizing cutting-edge NPU technology. Dell Pro AI Studio brings AI directly to your device, delivering cloud-like seamlessness without the hefty price tag. It's perfect for on-device AI integration-keeping things running smoothly across any work setup.
With the Intel vPro® Platform, IT departments get the multilayer security, remote manageability and reliable stability needed to support their business.
NPU
Low Power: Ideal for running AI features like Microsoft Studio Effects during video calls. Supports Copilot+ PC experiences, when available.
CPU
Fast Response: Ideal for real time multi-tasking and AI workload such as noise cancellation and instant transcription.
GPU
High Throughput: Ideal for AI-accelerated digital content creation and video editing.
Select from a variety of display options including QHD+, touch and ComfortView Plus.
Stay connected on-the-go with optional mobile broadband connectivity, select wireless cards from 5G to 4G LTE.
Get more done at the industry’s fastest speeds with a WiFi 7 capable wireless card.
Enjoy quick response times and improved performance with DDR5 upgradeable memory up to 64GB.
Dell Security
Reduce the attack surface and improve cyber resilience with Dell Trusted Workspace. Supply chain security and unique BIOS-level tamper detections help maintain device trust while partner software provides advanced threat protection for endpoints, network and the cloud.
Dell Management
Manage your PCs, over the cloud, in conjunction with Microsoft Intune, via the Dell Management Portal.
Dell APEX
Experience the world’s first and most comprehensive as-a-service portfolio with Dell APEX. APEX PC-as-a-Service unlocks capital so you can invest in AI-ready PCs with no upfront investment. Seamlessly deploy, secure, manage, support and responsibly retire devices as part of your subscription.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Aluminium |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD+ |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Pixel density | 162 ppi |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 600:1 |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 235U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.9 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.1 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 57 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, ONNX RT, OpenVINO, Windows ML |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory data transfer rate | 5600 MT/s |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Audio | |
| Audio chip | Cirrus Logic CS42L43 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 2.07 MP |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Video capturing speed | 30 fps |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Wi-Fi data rate (max) | 2400 Mbit/s |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| PowerShare | Yes |
| Number of USB ports with PowerShare support | 1 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | UK English |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
| Brand specific technologies | Control Vault 3+, Express Charge Boost capable, TNR |
| Battery | |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 55 Wh |
| Battery voltage | 11.7 V |
| Battery recharge time | 4 h |
| Fast charging | Yes |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery weight | 220 g |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 27 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 72 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB charging voltage | 5,9,15,20 V |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Wedge |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating shock | 110 G |
| Non-operating shock | 160 G |
| Operating vibration | 0.66 G |
| Non-operating vibration | 1.3 G |
| Weight & dimensions | |
| Width | 224 mm |
| Depth | 313.5 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Height (front) | 1.95 cm |
| Height (rear) | 2 cm |
| Weight | 1.53 kg |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 108 |
| Carbon emissions, manufacturing (kg of CO2e) | 76.896 |
| Carbon emissions, logistics (kg of CO2e) | 4.536 |
| Carbon emissions, energy usage (kg of CO2e) | 24.516 |
| Carbon emissions, end-of-life (kg of CO2e) | 2.052 |
| Total carbon emissions, w/o use phase (kg of CO2e) | 83.484 |
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |