ASUS V16 V3607VH-RP011W
V3607VH-RP011W - 4711387969212
ASUS V16 V3607VH-RP011W Intel Core 5 210H Laptop 40.6 cm (16") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce RTX 5050 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Black
- Brand
- Asus
- Product Family
- V16
- Product code
- V3607VH-RP011W
- SKU
- 3C51Q5ASUP1UW
- EAN/GTIN
- 4711387969212
- Windows 11 Home
- Futuristic design with turbo blue backlit and transparent WASD and arrow keys
- Powered by Intel® Core™ 5 Processor
- NVIDIA® Geforce RTX™ 5050 Laptop GPU1
- Up to 70W (CPU + GPU) TDP in continuous full-speed mode, enhancing gaming performance2
- 16 GB3 of 5600MHz DDR5 in dual memory slots and 512 GB PCIe® 4.0 SSD storage4
- 16.0” 16:10 WUXGA(WU) 1920x1200 144 Hz IPS display with 89% screen-to-body ratio for incredibly smooth and realistic gameplay5
- Large smart gesture touchpad and ErgoSense keyboard, offering a more extensive workspace and enhanced functionality
- Stay connected with a full set of I/O ports, including 1 USB 3.2 Gen1 Type-C®, 2 USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 HDMI® 2.1 FRL, 1 Audio combo jack, and DC-in rectangle
Product Info
Intel Core 5 210H (12MB Cache), 16GB DDR5-SDRAM, 512GB SSD, 40.6 cm (16") WUXGA 1920 x 1200, Intel Graphics, NVIDIA GeForce RTX 5050 (8GB GDDR7), WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS V16 V3607VH-RP011W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core 5, Processor model: 210H. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 5050. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Black
Ready to kickstart your imagination? Meet ASUS V16 — your all-access pass to unbounded worlds of gaming and creativity. It features a futuristic design with uber-cool details — like the Turbo Blue keyboard backlight — that make it stand out from the crowd. Equipped with an Intel® Core™ 5 processor and a GeForce RTX™ 50 Series Laptop GPU, it delivers an immersive gaming experience with unparalleled performance and stunning graphics. Whether you’re conquering virtual realms or unleashing your newfound creativity, ASUS V16 is your gateway to limitless possibilities.
Description
Game On, Create Smart Ready to kickstart your imagination? Meet ASUS V16 — your all-access pass to unbounded worlds of gaming and creativity. It features a futuristic design with uber-cool details — like the Turbo Blue keyboard backlight — that make it stand out from the crowd. Equipped with an Intel® Core™ 5 processor and a GeForce RTX™ 50 Series Laptop GPU1, it delivers an immersive gaming experience with unparalleled performance and stunning graphics. Whether you’re conquering virtual realms or unleashing your newfound creativity, ASUS V16 is your gateway to limitless possibilities.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Matte Black |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core 5 |
| Processor generation | Intel Core (Series 2) |
| Processor model | 210H |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.2 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 45 W |
| Maximum turbo power | 115 W |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 63 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 150 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 9 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 357 mm |
| Depth | 250.7 mm |
| Height (front) | 1.8 cm |
| Height (rear) | 2.2 cm |
| Weight | 1.95 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 3.56 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |