ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ1617W
X1504VA-NJ1617W - 4711387865408
ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ1617W Intel® Core™ i5 i5-1334U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- 15
- Product code
- X1504VA-NJ1617W
- SKU
- Q2WHGJ04QG0WU
- EAN/GTIN
- 4711387865408
- Windows 11 Home
- Intel® Core™ i5-1334U processor
- 16 GB DDR4 3200MHz memory
- 512 GB PCIe® 3.0 SSD storage
- Treated with ASUS Antimicrobial Guard Plus
- ASUS webcam shield for instant privacy
- 180° lay-flat hinge for diverse usage
- Stringently tested to US Military-grade durability
Product Info
Intel Core i5-1334U (12MB Cache), 16GB DDR4-SDRAM, 512GB SSD, 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080, Intel Iris Xe Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ1617W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-1334U. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Iris Xe Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver. Weight: 1.7 kg
Make every day your day
Turn everyday tasks into something special with Vivobook 15, your essential tool for getting things done easier, anywhere. It’s completely user-friendly too, with its 180° lay-flat hinge and physical webcam shield. ASUS Antimicrobial Guard Plus protects frequently-touched surfaces from harmful bacteria, safeguarding your health. Make all your days more enjoyable with Vivobook 15!
Description
A new perspective on laptop audio Designed with help from the audio experts at Dirac, a professional audio solution provider, the audio system delivers the most immersive, clear, and balanced sound experience you’ve ever heard on a PC, laptop or tablet. You’ll hear a wider and deeper soundscape than you could imagine, unleashing the full audio potential of your laptop.
ASUS Antimicrobial Guard Plus is applied to frequently touched areas of your laptop to help keep it hygienic. This technology uses a denser treatment* that inhibits viruses and bacteria. And it is scientifically shown — using the ISO 2170211 and 2219612 standards — to inhibit virus and bacteria growth by more than 99% over a 24-hour period4. Strains used for the tests include the SARS-CoV-2 (COVID-19), H3N2 (Influenza A) and the E. coli bacterium13.
* ISO 21702 tests for COVID-19, H3N2, H1N1 and ISO 22196 tests for Staphylococcus and E. coli.
* Treatments14 are approved by US FIFRA15 & EU BPR16.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1334U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Performance | |
| Repairability index | 9.1 |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days, One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.7 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 481 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 288 mm |
| Package weight | 3.16 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |