ASUS Vivobook 18 M1807HA-S8005W
M1807HA-S8005W - 4711387866771
ASUS Vivobook 18 M1807HA-S8005W AMD Ryzen™ 7 260 Laptop 46.7 cm (18.4") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Blue
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- 18
- Product code
- M1807HA-S8005W
- SKU
- MOIS64JWC28XU
- EAN/GTIN
- 4711387866771
- Windows 11 Home
- AMD Ryzen 7 260 (AMD XDNA NPU up to 16 TOPS)
- 16 GB1 of 5600MHz DDR5 memory and 1 TB PCIe 4.0 SSD storage2
- 18.0” 16:10 WUXGA(WU) 1920x1200 144 Hz IPS display with 90% screen-to-body ratio for expansive and vivid view
- Enlarged touchpad with Smart Gesture and ErgoSense keyboard, offering a more extensive workspace and enhanced functionality
- Stay connected with a full set of I/O ports, including 2x USB 3.2 Gen1 Type-C (PD+DP), 2x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1 HDMI, 1 Audio combo jack
Product Info
AMD Ryzen 7 260 (16MB Cache, 3.8GHz), 16GB DDR5-SDRAM, 1000GB SSD, 46.7 cm (18.4") WUXGA 1920 x 1200 IPS-Level, AMD Radeon 780M, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Vivobook 18 M1807HA-S8005W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 260, Processor frequency: 3.8 GHz. Display diagonal: 46.7 cm (18.4"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 780M. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Blue
More Intelligent, More Productive, More Secure
ASUS Vivobook 18 is the perfect sidekick for your daily adventures. With a speedy AMD Ryzen™ 7 8845HS, 16 GB1 of RAM, and a spacious 1 TB SSD2, you’ll breeze through tasks like a pro. Its stunning 16:10 WUXGA(WU) 1920x1200 IPS 144 Hz 18-inch display brings everything to life in crisp detail. The sleek modern design features a comfy and quiet ASUS ErgoSense keyboard, a roomy touchpad with intuitive gesture support, and a flexible 180° hinge, making your workdays and playdays more efficient and enjoyable. Plus, with top-notch security features and military-grade durability, you can relax knowing your laptop is as tough as it is smart. Upgrade your everyday with this amazing ASUS Vivobook laptop!
Description
More productive The ASUS Vivobook 18 is your ultimate tool for tackling any task with ease. Equipped with a powerful AMD Ryzen™ 7 8845HS (AMD XDNA™ NPU up to 16 TOPS) and blazing-fast Wi-Fi 6. With 16 GB1 of RAM and a spacious 1 TB SSD2, you’ll enjoy lightning-fast performance and ample storage for everything you need.Experience a significant upgrade in performance with increased CPU wattage, now up to 35W. Enhanced heat pipe technology and a taller fan design improve airflow, ensuring cooler and more stable operation under heavy loads.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Quiet Blue |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2025 |
| Display | |
| Display diagonal | 46.7 cm (18.4") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS-Level |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor model | 260 |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 38 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days, One-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual. The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2025. |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 75 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.25 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 402.5 mm |
| Depth | 274.5 mm |
| Height (front) | 1.86 cm |
| Height (rear) | 1.99 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |