HP OmniBook X Flip OmniBook X FlipNGAI 14-fk0004na
BG3E4EA#ABU - 199251075001
HP OmniBook X FlipNGAI 14-fk0004na Copilot+ PC AMD Ryzen AI 5 340 Hybrid (2-in-1) 35.6 cm (14") Touchscreen 2K 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Silver
- Brand
- HP
- Product Family
- OmniBook X Flip
- Product code
- BG3E4EA#ABU
- SKU
- 8B0MOWEHPWCCO
- EAN/GTIN
- 199251075001
- AMD Ryzen™ AI 5 340 (up to 4.8 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
- Windows 11 Home
- 35.6 cm (14") diagonal 2K touch display
- AMD Radeon™ 840M Graphics
- 16 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 512 GB PCIe Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Product Info
OmniBook X Flip 2-in-1 Laptop Next Gen AI 14-fk0004na, Windows 11 Home, 14", Touch screen, AMD Ryzen™ AI 5, 16GB RAM, 512GB SSD, 2K, Meteor silver
HP OmniBook X FlipNGAI 14-fk0004na. Product type: Hybrid (2-in-1), Form factor: Convertible (Folder). Processor family: AMD Ryzen AI 5, Processor model: 340, Processor frequency: 2 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 2K, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver
Work and play anywhere, at any angle. Boosted by AI-power.
Let creativity reign with the HP OmniBook X Flip 14 Next Gen AI PC. With 4 versatile modes, this thin and light Next Gen AI PC enables you to work and play from anywhere, at any angle. AI-boosted power and speed, along with an all-day, fast-charge battery, keeps you going. While the 14" touch edge-to-edge display provides the best possible view.
Description
AMD Ryzen™ AI 300 Series processors with AMD Radeon™ graphics Unlock transformational AI PC experiences with AMD Ryzen™ AI 300 series processors. Designed for users to experience pure speed, responsiveness, and power efficient AI processing for Copilot+ PCs.[5]
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Meteor silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2K |
| Panel type | IPS |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display glass type | Edge to Edge Glass |
| Display bezel technology | Micro-Edge |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Processor | |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI 5 |
| Processor model | 340 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 59 TOPs |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 840M |
| Audio | |
| Audio system | DTS:X Ultra |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | soft grey |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Brand-specific features | |
| HP Audio Boost | Yes |
| HP Imagepad | Yes |
| HP segment | Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 59 Wh |
| Battery life (max) | 14.25 h |
| Continuous video playback time | 19.5 h |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, User |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313 mm |
| Depth | 218.5 mm |
| Height | 14.6 mm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 80 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 280 mm |
| Package weight | 2.44 kg |