ASUS ROG Strix G16 G615LR-S5191W
G615LR-S5191W - 4711387903506
ASUS ROG Strix G16 G615LR-S5191W Intel Core Ultra 9 275HX Laptop 40.6 cm (16") 2.5K 32 GB DDR5-SDRAM 2 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Home Grey
- Brand
- Asus
- Product Family
- ROG
- Product series
- Strix G16
- Product code
- G615LR-S5191W
- SKU
- F9H3UC12ED99F
- EAN/GTIN
- 4711387903506
- An Intel Core Ultra 9 processor 275HX with 24 cores and 24 threads at up to 65W TDP
- NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti Laptop GPU at up to 175W max TGP and a MUX Switch with NVIDIA Advanced Optimus
- An end-to-end vapor chamber paired with a sandwiched heatsink, Tri-Fan Technology, and Conductonaut Extreme liquid metal on CPU and GPU
- 16-inch 2.5K 240Hz Nebula Display. Featuring a 16:10 aspect ratio, 100% DCI-P3 coverage, and ACR technology
- 32GB DDR5 5600 RAM and 2TB PCIe Gen4 SSD, both easily upgradable thanks to a tool-less access design
- Brand new chassis design with a full-surround Aura RGB light bar across the main chassis
Product Info
Intel Core Ultra 9 275HX (36MB Cache), 32GB DDR5-SDRAM, 2000GB SSD, 40.6 cm (16") 2.5K 2560 x 1600 IPS-Level, Intel Graphics, NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti (12GB GDDR7), LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS ROG Strix G16 G615LR-S5191W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 9, Processor model: 275HX. Display diagonal: 40.6 cm (16"), HD type: 2.5K, Display resolution: 2560 x 1600 pixels. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 2 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Graphics, Discrete graphics card model: NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Grey
Victory, accelerated.
The Strix G16 features an Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX boasting up to a 65W TDP with 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores, paired with an NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU (992 AI TOPS) with a max TGP of 175W, ensuring flawless AAA gaming experiences while making resource-intensive tasks like programming and rendering effortless and seamless.
Description
Victory, accelerated. The Strix G16 features an Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX boasting up to a 65W TDP with 8 Performance-cores and 16 Efficient-cores, paired with an NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti Laptop GPU (992 AI TOPS) with a max TGP of 175W, ensuring flawless AAA gaming experiences while making resource-intensive tasks like programming and rendering effortless and seamless.
DLSS 4 massively increases performance and improves image quality for top games using the power of AI.
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp gives you the ultimate responsiveness, enhancing target acquisition, reaction time, and aim precision
True-to-Life Graphics
Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies.
Connectivity is everything in a high-performance machine, so we’ve spared no expense with the Strix G16’s feature set. With support for the latest Wi-Fi 7 standard, offering download speeds up to 2.4X times faster than Wi-Fi 6, onboard 2.5G ethernet, and dual Thunderbolt™ 5 ports, this machine puts even many desktop battlestations to shame. We’ve also included a FHD camera with Windows Hello support, allowing you to unlock the machine possible with just a smile. Windows Hello also provides better cybersecurity thanks to facial recognition. Only your face grants access, keeping your data safe and secure.
The specific plan of Game Pass included with your laptop may vary and is subject to availability at the time of production*. *Terms and exclusions apply. Offers varies by region, device, and time.
**The EA logo and Battlefield are trademarks of Electronic Arts Inc. © FIFA is a copyright and/or trademark of FIFA. All rights reserved. Manufactured under license by Electronic Arts Inc. STAR WARS © & TM 2019 Lucasfilm Ltd. All rights reserved.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Eclipse Gray |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Gaming |
| Introduction year | 2025 |
| Country of origin | China |
| Display | |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | 2.5K |
| Panel type | IPS-Level |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Colour gamut | 100% |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 275HX |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor base power | 55 W |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Audio | |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | Per-key RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Bundled software | Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.) |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
| AC adapter power | 280 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 19 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Face recognition | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Weight & dimensions | |
| Width | 354 mm |
| Depth | 268 mm |
| Height (front) | 2.28 cm |
| Height (rear) | 3.08 cm |
| Weight | 2.65 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 335 mm |
| Package weight | 2.86 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |