ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ1618W
X1504VA-NJ1618W - 4711387866740
ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ1618W Intel® Core™ i5 i5-1334U Laptop 39.6 cm (15.6") Full HD 8 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Home Silver
- Brand
- Asus
- Product Family
- Vivobook
- Product series
- 15
- Product code
- X1504VA-NJ1618W
- SKU
- F9SGJBDWXLEOE
- EAN/GTIN
- 4711387866740
- Windows 11 Home
- Intel Core i5-1334U processor
- 8 GB DDR4 3200MHz memory
- 512 GB PCIe® 3.0 SSD storage
- Treated with ASUS Antimicrobial Guard Plus
- ASUS webcam shield for instant privacy
- 180° lay-flat hinge for diverse usage
- Stringently tested to US Military-grade durability
Product Info
Intel Core i5-1334U (12MB Cache), 8GB DDR4-SDRAM, 512GB SSD, 39.6 cm (15.6") Full HD 1920 x 1080, Intel UHD Graphics, WLAN, Webcam, Windows 11 Home 64-bit
ASUS Vivobook 15 X1504VA-NJ1618W. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-1334U. Display diagonal: 39.6 cm (15.6"), HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: Windows 11 Home. Product colour: Silver. Weight: 1.7 kg
Make every day your day
Turn everyday tasks into something special with Vivobook 15, your essential tool for getting things done easier, anywhere. It’s completely user-friendly too, with its 180° lay-flat hinge and physical webcam shield. ASUS Antimicrobial Guard Plus protects frequently-touched surfaces from harmful bacteria, safeguarding your health. Make all your days more enjoyable with Vivobook 15!
Description
Silver ions prevents 99% reproduction Inhibit 99% of COVID-19, flu virus & bacteria*ASUS Antimicrobial Guard Plus is applied to frequently touched areas of your laptop to help keep it hygienic. This technology uses a denser treatment* that inhibits viruses and bacteria. And it is scientifically shown — using the ISO 2170211 and 2219612 standards — to inhibit virus and bacteria growth by more than 99% over a 24-hour period4. Strains used for the tests include the SARS-CoV-2 (COVID-19), H3N2 (Influenza A) and the E. coli bacterium13.
* ISO 21702 tests for COVID-19, H3N2, H1N1 and ISO 22196 tests for Staphylococcus and E. coli.
* Treatments14 are approved by US FIFRA15 & EU BPR16.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Cool Silver |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Home |
| Introduction year | 2023 |
| Display | |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-1334U |
| Processor cores | 10 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Performance cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor base power | 15 W |
| Maximum turbo power | 55 W |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Storage | |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 3.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
| Audio system | SonicMaster |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Mobile network connection | No |
| Antenna type | 1x1 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Power adapter barrel connector | 4.5 mm |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Software | |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 2.37 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Security | |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, User |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.7 mm |
| Depth | 232.5 mm |
| Height | 17.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |